Ružomberský kamerový systém sa rozšíri o dva body

Ružomberský kamerový systém sa rozšíri o dva body

RedakciaAktuality31.7.2019

Kamerový systém prevádzkovaný Mestskou políciou Ružomberok, pomáha okrem odhaľovania priestupkov v meste, aj pri zabezpečení poriadku, organizovaného pri rôznych podujatiach. (Ružomberský jarmok, Silvestrovské oslavy a pod. )Príslušníci polície sledujú život v meste, na obrazovkách v priestoroch MsP a operatívne zasahujú pri problémoch.

Radi by sme ešte v lete rozšírili kamerový systém o dva kamerové body a to konkrétne na ulici A. Bernoláka na budove bývalého Celprojektu (nad reštauráciou Tatra), ktorá by snímala ulicu Š. Nahálku, časť ulice M. Madáčova, a samozrejme A. Bernoláka (Celprojekt, Pošta, SLSP, Tatra banka),“ hovorí Roman Jankovič z Oddelenia prevencie kriminality MsP. Druhá kamera podľa jeho slov pribudne na stĺpe verejného osvetlenia na ulici Podhora pred OC Adria a bude monitorovať časť ulice Podhora a ulicu Mariánsku. Na posledné dva kamerové body boli získané finančné prostriedky z RVPK (Rada vlády SR pre prevenciu kriminality) vo výške 4 900 EUR, Mesto Ružomberok má na projekte spoluúčasť vo výške 20%.

Kapacitne už veľké rozšírenie neplánujeme, je potrebné si uvedomiť, že aj pravidelná údržba systému si vyžaduje finančné prostriedky,“ informuje R. Jankovič.

Kamerový systém prevádzkovaný Mestskou políciu v Ružomberku pomáha, ako pri zisťovaní, tak aj pri objasňovaní rôznych priestupkov. „O ich počte však nevedieme presnú evidenciu, pretože niekedy preverujeme aj udalosti, ktoré nakoniec nie sú porušením zákona,“ konštatuje R. Jankovič.

Za minulý rok príslušníci Mestskej polície Ružomberok len štátnej polícii poskytli 90 záznamov z kamerového systému. „Niekedy ide o krátke časové pásmo niekoľkých minút z jednej kamery, niekedy sú to žiadosti o záznamy niekoľkých dní z viacerých kamier,“ upresňuje Roman Jankovič z oddelenia prevencie kriminality MsP.

Vo väčšine prípadov sú služby mestských policajtov plánované tak, aby sa pri monitoroch striedali jednotliví členovia hliadok. „Sledovanie kamerového systému má výhodu v tom, že policajt vie posúdiť, či ide o protiprávne konanie a vysiela na miesto hliadku, ktorá je najbližšie,“ popisuje výhodu Jankovič.

Okrem nich môže kamery sledovať aj operačný príslušník. Ten pri preverovaní oznámenia, okrem toho že vyšle hliadku, môže práve prostredníctvom kamier monitorovať miesto oznámenia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia