Ružomberský prvomájový sprievod

Ružomberský prvomájový sprievod

RedakciaAktuality2.5.2024

„Nech žije Prvý máj!“ Na slávu Sviatku práce kričali účastníci prvomájového sprievodu, ktorý sa vydal od Hotela Hrabovo v Hrabove do ružomberských ulíc. Od skorého rána vyhrávala BB Country na zoradisku pri hrabovskej vodnej nádrži. Snažila sa navodiť jarnú náladu, ktorá vždy patrila k oslavám Prvého mája v Ružomberku. Zišli sa tam ľudia najrozmanitejšieho veku, ktorí v rukách držali mávatká, papierové kvety. Každá skupina mala na tabuliach svoj názov, tak ako to bývalo tradíciou počas májového sprievodu. Do neho sa v minulosti zapojili všetky podniky, poľnohospodárske družstvá, telovýchovné jednoty, kultúrne ustanovizne, spoločenské organizácie v regióne. K nim sa pridali školy, lekári a zdravotnícki pracovníci, nechýbali ani vojaci, či príslušníci Verejnej bezpečnosti. Neodmysliteľnou súčasťou boli alegorické vozy a vyzdobená poľnohospodárska technika.

Približne o 11. 00 h sa prvomájový sprievod pohol z parkoviska pri údolnej stanici kabínkovej lanovky v Hrabove. Pestrofarebná riava sa ťahala do ružomberských ulíc. Prešla na Makovického ulicu po ktorej sa dostala až do Parku Š. Hýroša. Počas ich pochodu vyhrávala ľudová muzika folklórneho súboru Liptov. Hrali nielen do spevu, ale aj do tanca. Chodníky popri ceste, ktorou kráčal radosťou prekypujúci sprievod, lemovali davy ľudí. Prvomájový sprievod uzatvárala kolóna historických automobilov z konca minulého storočia. K nim sa pridali aj ozdobené traktory.

Diváci v Parku Š. Hýroša s potleskom privítali vyše 230 členný sprievod, ktorý otvoril druhá časť tamojšieho programu. Do príchodu manifestantov sa o dobrú náladu postarala ružomberská seniorská tanečená skupina Elišky.

Stalo sa tradíciou, že na 1. mája v Parku Š. Hýroša postavia aj máj členovia súboru Liptov. Po  ozdobení vrcholca mája ho osadili mládenci a im pritom vyspevovali speváčky zo súboru. Potom sa  časť parku premenila na improvizované pódium, ktoré patrilo tanečníkom a tanečníčkam, ako aj speváčkam zo súboru Liptov. K nim sa pridali aj členovia detského folklórneho súboru Liptáčik. Spolu s nimi priniesli jarné piesne, ľudovú veselicu a oživili dávny zvyk stavania mája, ktorý doplnili o pochôdzku májovníkov. „U nás v Liptovských Sliačoch ešte stále udržujeme zvyk stavania májov. Aj tohto roku jeden z nich osadili chlapci z folklórnej skupiny Sliačanka pri základnej škole,“ povedal Jozef Ondrejka, vedúci folklórnej skupiny Sliačanská sedmička.

V Parku Š. Hýroša ponúkali na 1. mája aj tradičné výrobky od remeselníkov z regiónu Liptova, ktoré nesú označenie Produkt Liptova. Pre deti bola pripravená tvorivá výtvarnícka dielňa, mohli si zhotoviť aj vlastný náramok.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia