Ružomberský Šikovný trh sa niesol v duchu Vianoc

Ružomberský Šikovný trh sa niesol v duchu Vianoc

RedakciaAktuality4.12.2018

Synagóga počas trhu nie len žiarila tými najpestrejšími farbami, ale aj rozvoniavala. Vône jej dodali ručne vyrábané mydlá, voňavky či krémy. Samozrejme, nechýbala ani tradičná medová aróma, ktorá k Vianociam neodmysliteľne patrí. Veď na štedrovečernom stole nesmú chýbať oblátky, med, sviečky aj zo včelieho vosku.

Ak ste sa rozhodli ozdobiť si vianočný stromček ručne zhotovenými ozdobami, na Šikovnom trhu ste mohli nájsť množstvo inšpirácie. Či už z kovu, keramiky, textilu, pletené ozdoby a podobne.

Medzi trhovníčkami v synagóge bola aj Simona Hulejová, ktorá ponúkala voňavky, mastičky a prísady do kúpeľa. Všetko vyhotovené z prírodných surovín. Tých, ktorých neoslovili jej výrobky si mohli aspoň vypočuť jej krásne melódie. Boli súčasťou kultúrneho programu, ktorý bol počas celého Šikovného trhu. V ňom sa prezentovala aj hudobná skupina Mince vo fontáne z Liptovského Mikuláša a Bábkové divadlo spod Spišského hradu.

Spoluorganizátorka podujatia Šikovný trh Zuzana Gažíková zo Spoločnosti Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši, vo svojom stánku ponúkala rôzne šperky a ozdoby. Podľa jej slov ľudia si s radosťou pozreli jej výrobky. „Niektorí si aj niečo kúpili. Na ďalšiu predajnú akciu doplním svoju kolekciu o nové nápady,“ uviedla Gažíková. K pravidelným účastníčkam tvorivých dielní a Šikovného trhu v Ružomberku patrí aj drotárka. Jej obratné prsty vykúzlili z drôtu všakovaké ozdoby na stromček, prasiatka, zvončeky i srdiečka. „Veľa som toho neutŕžila, lebo ľudia nemajú dosť peňazí. Zvažujú, čo si kúpia. Ja to robím pre radosť,“ vyznala sa ľudová umelkyňa.

Šikovný trh organizujú tri neziskové organizácie z Liptova: Komunitná nadácia Liptov, Národný Trust n.o. a Spoločnosť Kolomana Sokola. Prvýkrát sa zišli v novembri 2012 na Šikovnom trhu v Liptovskom Mikuláši a odvtedy organizujú tri až päť takýchto podujatí do roka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia