Ružomberský súd už nebude okresný

Ružomberský súd už nebude okresný

RedakciaAktuality1.5.2022

Pomyselný súboj horného a dolného Liptova o sídlo súdu vyhral Liptovský Mikuláš. Podľa rozhodnutia poslancov slovenského parlamentu bude od 1. januára 2023 tamojší Okresný súd (OS) sídlom Liptovského súdneho obvodu. Ružomberský súd už nebude okresný ale len pracoviskom liptovskomikulášskeho.

Starostovia nesúhlasia

„Za toto sme celý čas určite nebojovali. Súdna reforma mala byť o posilnení a zrýchlení justície, no mám veľké pochybnosti, či to tak bude. Štát chce rýchlo získať peniaze z Plánu obnovy a potom schvaľujú nezmysly, len aby ich získali,“ povedal starosta Bešeňovej Martin Baran, ktorý je zároveň podpredsedom Ružomberského združenia mesta a obcí.

Združenie zastrešuje Ružomberok a 24 obcí Dolného Liptova. Predstavitelia týchto samospráv vyjadrili zachovaniu okresného súdu v Ružomberku jednoznačnú podporu na spoločnom tichom proteste na jeseň minulého roku. Zúčastnili sa ho aj zástupcovia štátnej správy. Počas neho ukázali argumenty o tom, že OS by mal byť v Ružomberku zachovaný.

„Mestský súd Ružomberok spĺňa všetky atribúty na funkčnosť, špecializáciu a rýchlosť konania ako každý iný súd na Slovensku. Pracuje tu sedem sudcov 37 zamestnancov, nemáme informácie, kto by mal byť prepustený a kto ostane, ale v dôvodovej správe ministerstvo uvádza, že v rámci reformy pôjde 50 miest sudcov a 292 miest zamestnancov,“ povedal minulý rok Ladislav Fiš riaditeľ správy OS Ružomberok.

Medzitým sa počet sudcov v Ružomberku znížil o jedného, no stále platí, že zostávajúci zamestnanci majú obavy o svoju prácu. Dôvodom sú aj nejasnosti okolo ďalšieho zavádzania reforiem justície do praxe.

Politický boj

Proti reforme hlasoval poslanec Štiavničky Miroslav Urban zo strany Republika, Ján Benčík (Za ľudí) z Ružomberka nehlasoval.

Proti bol aj primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, na sociálnej sieti zverejnil stanovisko, v ktorom vyslovil spokojnosť. „Po mimoriadne dlhom procese vyjednávaní, lobbingu, analýz a rokovaní môžem spokojne povedať, že súd v Liptovskom Mikuláši zostáva okresným súdom. Dokonca som pani ministerke Kolíkovej zasielal aj podporné stanovisko mestského zastupiteľstva na zachovanie sídla a vysvetľoval argumenty v prospech nášho mesta. Podarilo sa a veľmi sa z toho teším. Táto nekonečná téma je pre tento moment uzavretá a môžeme sa sústrediť na ďalšie.“

Potvrdil tak názory viacerých ľudí, že súdna mapa sa stal politickým súbojom, v ktorom sa neprihliadalo na názory odborníkova ani na občanov a zamestnancov súdov.

Podobný názor má aj Martin Baran, ktorý podporuje snahu Združenia miest a obcí Slovenska na zmenu volebného systému a zriadenia viacerých volebných obvodov. „Potom by v parlamente sedeli rovnomerne zástupcovia všetkých regiónov a hájili by ich záujmy. Ak by tak nerobili, ľudia im už dôveru vo voľbách nedali.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia