Ružomberský umelecký okruh v mikulášskej galérii

Ružomberský umelecký okruh v mikulášskej galérii

RedakciaAktuality24.6.2022

V Liptovskej galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši bola v utorok (21. júna) otvorená výstava Rozeta, Ružomberský umelecký okruh 1995 – 2022.

Rozeta je združenie, ktoré vzniklo v roku 1995 s názvom Ružomberský umelecký okruh. Svojho času mal tento spolok určitý útlm, no potom zase došlo k oživeniu jeho činnosti. Zo začínajúcich členov už zostali len niektorí. Na druhej strane sa pribrali autori, ktorí reprezentujú hlavne mladšiu generáciu. Všetko sú to ľudia, čo sa svojou tvorbou presadili doma i v zahraničí. Ružomberský okruh preto, že každý má nejaké spojivko s našim mestom. Buď sa tu narodil, študoval, pracoval, alebo v Ružomberku žije,“ rozhovoril sa jeden z členov Rozety univerzitný profesor a akademický maliar Ján Kudlička.

Už vyše 74 – ročný, no stále mimoriadne aktívny umelec, potom prešiel k samotnej výstave. „Po spomínanom dietnejšom období sme si povedali, že naše združenie zase rozhýbeme. Už vlani padla dohoda o tomto spoločnom projekte. Ide o prvú spontánnu prezentáciu Rozety na výtvarnej scéne. Sme veľmi radi, že na inštaláciu výstavy sme mohli využiť jeden z najkrajších priestorov na Slovensku, veľkú výstavnú sieň Galérie Petra Michala Bohúňa. Myslím si, že ide o veľmi slušnú expozíciu. Aj podľa doterajších ohlasov.“

Hoci sú tu sústredené diela pätnástich autorov, smelo možno povedať, že všetky spája fenomén krajiny. „To je hlavná téma,“ zdôraznil J. Kudlička. „Výstava má takisto ekologické pozadie. Kľúčové je však jej prepojenie na krajinu, na Liptov, kde ľudia žijú, pôsobia.“

V Liptovskom Mikuláši výstava potrvá do 17. septembra a od 29. septembra do 30. novembra bude sprístupnená vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.

Vystavujúci umelci: Peter Abonyi, Milan Adamčiak, Rastislav Biarinec, Marta Bošelová, Róbert Cyprich, Zuzana Hrušková, Richard Kalmár, Vavrinec Kendera, Boris Kudlička, Ján Kudlička, Štefan Papčo, Lucia Papčová, Mira Podmanická, Pavol Rusko a Monika Zmoray.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia