S “hokejistami z Katolíckej univerzity

S “hokejistami" z Katolíckej univerzity

Ján SvrčekAktuality11.2.2024

Hostiteľskej Spišskej diecéze na včerajšom 8. ročníku hokejového turnaja kňazov a rehoľníkov v Ružomberku patrila tretia priečka. V úvodnom zápase Spišiaci podľahli Banskobystrickej diecéze 1:2 a v dueli o "bronz" excelovali v súboji s Rehoľníkmi - 12:1.

"Som kapitánom tohto tímu. Stretávame sa každý pondelok, keď je to možné, v Liptovskom Mikuláši na Zimnom štadióne Jána Laca. Zatrénujeme si, zahráme a navzájom sa povzbudíme," rozprával pre náš portál 38 - ročný Martin Taraj, prorektor pre vzdelávanie na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Aj keď nešlo o body, či tituly, športový event duchovných sa tešil veľkému záujmu. "Veru, prišlo ´spústa´ divákov a vytvorili nám veľmi príjemné prostredie. Možno takouto formou oslovíme i neveriacich na Slovensku," vravel ďalej M. Taraj, ktorý na klzisku potvrdil aj svoje majstrovstvo s hokejkou. "Na tomto ľade sme všetci len kňazi, alebo rehoľníci. Aj športom chceme trošku zapáliť mladých ľudí. Samozrejme, k hokeju patrí rivalita. Lenže na konci si vieme podať ruky a odísť z hracej plochy s úsmevom. Keď hráte, určite náboj súťaživosti nemôže chýbať. Bolo by nesprávne, ak by dakto neprišiel s tým, že chce uspieť. Hráme hlavne pre radosť, vzájomné povzbudenie a pre diváka. Zvlášť však treba vyzdvihnúť charitatívny rozmer celého turnaja."

Farby domácej diecézy hájil aj správca Univerzitného pastoračného centra na Katolíckej univerzite v Ružomberku Ján Bystriansky, ktorý vlani v septembri bol členom expedície, ktorá vystúpila na ôsmu najvyššiu horu sveta, Manaslu (8163 m). "V zdravom tele, zdravý duch. Tak sa hovorí," zasmial sa 44 - ročný kňaz, keď sme sa ho spýtali, ako spája pastoráciu s lezením a hokejom. "Preto sa musím pravidelne hýbať. Keď povinnosti dovolia, je to aj dvakrát do týždňa, no dakedy sa mi podarí zašportovať len raz za dva týždne." Oravčan, ktorý pochádza z Vyšného Kubína, prešiel aj k samotnému turnaju. "Je to predovšetkým zábava. Sám sa hokeju venujem už niekoľko rokov. Na tomto turnaji som asi len dvakrát chýbal. Milo ma prekvapilo a zároveň potešilo, že koľko ľudí prišlo. Dokonca autobusmi. Aj zo Spiša. Bolo veľmi milé, že do Ružomberka merali cestu, aby povzbudzovali svojich farárov a kaplánov," dodal Ján Bystriansky.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia