S J. Kudličkom o víťaznej knihe

S J. Kudličkom o víťaznej knihe

Ján SvrčekAktuality8.5.2024

Na 17. ročníku ankety Kniha Liptova kategóriu beletriq ovládla básnicko-výtvarná publikácia Mily Haugovej a výtvarníka Jána Kudličku Isola Sacra.

S Milou Haugovou sme už predtým pripravili spoločnú knihu Paradiso (Ricordare). Bol to podobný formát, aj čo sa týka počtu strán. Poetka vtedy napísala básnickú zbierku a mňa požiadala, či by som ju výtvarne nedotvoril. Keďže toto dielo malo úspech, opäť Mila Haugová prišla za mnou, že má pripravený nejaký text a či spolu do toho nepôjdeme. Ani na chvíľu nebolo nad čím váhať. Veľmi rád, znela moja odpoveď. Navyše, túto ženu si veľmi vážim, aj naše priateľstvo. Spolu sme sa snažili zase pripraviť niečo pekné. A tak vznikla Isola Sacra,“ rozhovoril sa ružomberský akademický maliar a dlhé roky tiež univerzitný profesor Ján Kudlička, ktorý má za sebou okolo dvadsať päť knižných titulov, aj v spolupráci s viacerými básnikmi.

Ide o príbeh dvojice milencov, ktorí sa stretávajú na ostrove v mori. Ja som sa ho snažil dokresliť sériou ôsmich celostranových pastelov. Je to taký výtvarný doprovod touto zbierkou a jej atmosférou. Vôbec nejde o dáke dejové stvárnenie, či konkrétnosti. Skôr vychytenie určitej nálady a jej prenesenie do knihy,“ vysvetľoval ďalej J. Kudlička.

Ružomberský výtvarník na záver nášho rozhovoru ešte prešiel k samotnej spisovateľke. „Je to najväčšia slovenská poetka, uznávaná aj v zahraničí i často prekladaná, hlavne do nemčiny. Býva v Bratislave, no keď emigrovala po šesťdesiatom ôsmom, žila tiež v Kanade a nejaký čas v Nemecku. Tvorí hlavne vo svojom letnom sídle v Zajačej doline pri Leviciach. Má už síce vyše osemdesiat rokov, no stále ide o nesmierne pracovitú, živú a dobre mysliacu ženu. Už len stretnúť sa s Milou Haugovou, ktorá má množstvo významných ocenení, vrátane štátneho vyznamenania, čo si vlani prevzala z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej, je veľká pocta a ešte väčšia s ňou spolupracovať,“ dodal Ján Kudlička.

Foto: Ján Svrček

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia