S Murienou odplávala zima

S Murienou odplávala zima

RedakciaAktuality18.3.2024

Piesne, tance a ľudové zvyky súvisiace s príchodom jari a Veľkou nocou ožili 17. marca v obci Liptovské Sliače. Postarali sa o to členovia tamojšieho detského folklórneho súboru Sliačanček. Zišli sa pred miestnym kostolom v Strednom Sliači, aby sa spoločne vydali spievajúc po dedine.

Na čele sprievodu niesli slamenú ženu - Murienu, ktorú pri potoku zapálili a hodili do vody. Mala s ňou odplávať zima a na jej miesto prísť jar.

Vynášanie Murieny bolo v minulosti neodmysliteľnou súčasťou vítania jari nielen v L. Sliačoch, ale aj v celom dolnoliptovskom regióne. Tento starosloviensky zvyk sa viazal v L. Sliačoch k Smrtnej nedeli - dva týždne pred Veľkou nocou. V posledných rokoch  býval v L. Sliačoch spätý aj s Veľkonočnou nedeľou, keď sa skončí pôst a môže sa už spievať.

Podľa kultúrnej pracovníčky Obecného úradu v L. Sliačoch Aleny Balažecovej na Veľkonočnú nedeľu bývalo zvykom, že dievčatá po skončení popoludňajšej pobožnosti vyšli za dedinu nôtiť jarné pesničky. Deti šantili na jarnom slniečku. Počas Veľkonočného pondelka sa liptovskosliačanská dedina zaplnila výskaním dievčat, ktoré prišli mládenci okúpať.

„Tohto roku naša folklórna skupina Sliačanka predstaví sa s jarnými zvykmi v Pribyline na Veľkonočnú nedeľu. Pripravili sme pásmo vynášanie Murieny a vítanie jari,“ uviedla A. Balažecová.

Obyčaje viažúce sa k jari budú môcť obdivovať aj návštevníci ružomberskej pešej zóny 22. marca od 16. 00 h. Folklórny súbor Liptov z Ružomberka pripravil pre nich program zostavený z vynášania Murieny a vítania Vesny. Súbor ich spracoval podľa tradície v L. Sliačoch.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia