Sadíme my mája

Sadíme my mája

RedakciaAktuality3.5.2022

Sadíme my mája, čo dostaneme za ne ...aj tieto slová piesne znejúce počas tradičného stavania májov na dolnom Liptove sa niesli 1. mája Parkom Štefana N. Hýroša v Ružomberku. Zanôtili ich členovia folklórneho súboru Liptov, ktorý pripravil scénické pásmo viažuce sa k tejto obyčaji. Samozrejme, že jeho súčasťou bolo aj postavenie mája. Aspoň spevom a tancom im v tom pomohli aj členovia detského folklórneho súboru Liptáčik, ktorí predviedli tance a zaspievali piesne, ktoré súvisia s jarným obdobím.

Súbor Liptov čerpá námety pre sovej vystúpenia z truhlíc jednotlivých obcí dolného Liptova. Často spracováva najmä zvyky z obce Liptovské Sliače, kde okrem stavania májov mali aj májovú pochôdzku májovníkov – chlapcov a dievčat. Zväčša sa uskutočnila v jednu májovú nedeľu. Vtedy mlaď chodila po dedine a zastavila sa pred každým domom, aby vytancovala gazdinú a gazdu.

Kultúrny programom v Parku Š. N. Hýroša na Prvého mája otvorili ružomberské kultúrne leto. Jeho časť sa uskutoční práve v uvedenom parku. Predstavia sa tam hudobné skupiny, divadelníci, tanečníci. Ružombečania a návštevníci mesta sa tohto roku znovu môžu tešiť na Ružomberský jarmok. Nevšednú bodku za letným kultúrnym programom v Ružomberku dajú obľúbené Fullove dni.

Ružomberský primátor Igor Čombor v príhovore poďakoval súboru Liptov, za udržiavania tradičných zvykov. Pozval divákov na jarmok, ale aj na ďalšie akcie, ktoré pripravuje mesto od mája do septembra.

Umenie folkloristov si pozrelo na Prvého mája v Ružomberku približne 200 divákov.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia