Sakrálna pamiatka s hudobnou vábničkou

Sakrálna pamiatka s hudobnou vábničkou

Ján SvrčekAktuality28.5.2024

Liptovské múzeum na sobotu (1. júna) v Gotickom kostole Všetkých svätých v Ludrovej-Kúte, pripravilo koncert s názvom Farby barokovej kultúry v podaní Michala Hottmara a Szándora Szaszvárosiho. Títo hudobníci zahrajú už takmer na zabudnutých nástrojoch, ako je theorba, či violu da gamba. 

Pred dvomi rokmi sa v ludrovskom kostolíku konal koncert Slovenskej filharmónie. Vlani sme zase pripravili vlastné podujatie v rámci projektu Noc kostolov. Každý rok v lete, je zámerom Liptovského múzea v tomto objekte niečo zaujímavé ľuďom ponúknuť. V neposlednom rade aj preto, že tamojší gotický kostol má veľmi dobrý akustický potenciál. Po dvoch predchádzajúcich vydarených akciách, prišla ponuka od žilinského súboru starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum,“ povedal pre náš portál ešte vlani správca Gotického kostola v Ludrovej a v súčasnosti správca Múzea liptovskej dediny v Pribyline Dávid Bjel, ktorý zastrešuje sobotňajší unikátny event.

Začiatok je stanovený na 17. hod. Po skončení koncertu je ešte naplánované priblíženie rímsko – katolíckeho chrámu, ktorý patrí medzi najvzácnejšie sakrálne pamiatky na Slovensku prítomným. Ďalej program bude pokračovať rozprávaním o jeho 750 – ročnej histórii, o umení, legendách, či mistériách.

Foto: Liptovské múzeum

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia