Sedemnásťročný opitý mladík zaútočil na policajtov

Sedemnásťročný opitý mladík zaútočil na policajtov

RedakciaAktuality27.4.2022

Mestskí policajti sa počas Veľkonočného víkendu zamerali na kontrolu dodržiavania zákazu pitia alkoholu na verejnosti aj na mladých do 18 rokov.

Sedeli v nákupných vozíkoch

V piatok, 15. apríla, hodinu po polnoci, si hliadka mestskej polície na ulici Plavisko pred obchodným reťazcom, všimla skupinku mladých ľudí, ktorí sedeli v nákupných vozíkoch. Keď ich videli prichádzať, rozutekali sa. Hliadke sa podarilo chytiť 15-ročné dievča z okresu Dolný Kubín.

„Napriek nízkemu veku dievča pred policajtmi fajčilo a ohorok hodilo pred nich. Pri rozhovore zistili, že pravdepodobne pilo alkohol, čo potvrdila aj následná dychová skúška. V dychu mala 0,17 promile,“ povedal Roman Jankovič z mestskej polície. Po dcéru si musela prísť matka, zaplatila pokutu za priestupok proti verejnému poriadku.

Zaútočil na policajta

V sobotu, 16. apríla, kontrolovali mestskí policajti okolie nočného podniku v centre mesta. V parku pred ním partia mladých ľudí pila alkohol. Pri kontrola totožnosti jeden mladík výzvu ignoroval, hoci mu ju viackrát zopakovali. Bol zjavne pod vplyvom alkoholu a hliadke sa zdalo, že ešte nie je dospelý. Nereagoval ani na výstrahy, že skončí na policajnej stanici.

„Mladík sa správal naďalej arogantne, vulgárne nadával, správal sa agresívne. Pri predvádzaní začal klásť aktívny odpor a zaútočil na jedného člena hliadky. Preto museli voči nemu použiť hmaty a chvaty sebaobrany,“ opísal zásah Jankovič.

Kvôli podozreniu z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu útoku na verejného činiteľa mladíka predviedli na obvodné oddelenie. Zistili, že má 17 rokov a prišiel z okresu Čadca. V dychu mal dve promile alkoholu. Prípad prevzala štátna polícia.

Rekordná nedeľa

Počas Veľkonočnej nedele policajti pokračovali v kontrole požívania alkoholických nápojov. Akcia začala o ôsmej hodine večer a mala trvať do polnoci.

Pred desiatou hodinou hliadka na Mlynskej ulici kontrolovala päticu mladých ľudí. Na skupinku upozornil operačný príslušník, pri monitoroch kamerového systému. Traja muži a dve dievčatá pili alkohol priamo z fľaše.

Dievčatá z okresu Ružomberok mali 15 a 17 rokov. Dychová skúška u oboch potvrdila, že pili alkohol. Pretože išlo o mladistvé osoby, odovzdali ich rodičom, ktorí zaplatili pokutu. Pokutu dostali aj 18-ročný mládenec z okresu Čadca a dvaja jeho kamaráti vo veku 19 a 24 rokov z okresu Liptovský Mikuláš.

Mestská polícia plánovala len kontrolu tých verejných priestranstiev, kde často dochádza k porušovaniu verejného poriadku. Ale keď prechádzali popred jeden z nočných podnikov, videli množstvo mladých ľudí.

„Ľudia začali na seba kričať, aby sa skryli do podniku, že tam určite policajti nepôjdu. Trochu sa prepočítali, pretože na základe ich pokrikov mestskí policajti do podniku vošli a dali fúkať všetkým mladším ako 18 rokov. Týkalo sa to 27 mladistvých, až 18 z nich malo dychové skúšky pozitívne. Rekordérkou bolo 15- ročné dievča s takmer 1,3 promile alkoholu v dychu,“ povedal Jankovič.

Po svoje dcéry a synov si museli prísť rodičia. Poverený príslušník mestskej polície vo veci ďalej koná a prípady oznámi mestskému alebo obecnému úradu v mieste bydliska aj Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia