Seniori opäť predviedli umelecké kúsky v rámci Ružomberskej lýry

Seniori opäť predviedli umelecké kúsky v rámci Ružomberskej lýry

RedakciaAktuality12.9.2018

Najmladšia obec na Liptove sa tento rok stala hlavným dejiskom Ružomberskej lýry seniorov. Tejto nesúťažnej prehliadky, ktorú pripravila Okresná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska sa v utorok zúčastnilo viac ako 130 účinkujúcich. Predseda Okresnej organizácie vyjadril k uskutočnenému, v poradí už 14. ročníku Ružomberskej lýry veľkú spokojnosť. „Stále tvrdím, že pod skratkou JDS sa ukrýva láska, porozumenie, spolupráca a spolupatričnosť. Každý ročník Ružomberskej lýry bol úžasný. Je skvelé, že sa znovu stretli ľudia, ktorí sa poznajú. Predviedli svoje umelecké kúsky, nadviazali nové priateľstvá a spoločne sa môžeme tešiť na nejakú ďalšiu akciu buď tú našu alebo keď niečo zorganizujú iní,“ uviedol pre portál Žijem v Ružomberku Juraj Kudlák.

Spev, tanec i recitácia

Úvodnými príhovormi privítali všetkých účinkujúcich ako aj divákov hlavní organizátori z Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska Juraj Kudlák a Stanislav Ižo. K slovu sa dostal aj pravidelný účastník tohto podujatia, viceprimátor Ružomberka Michal Slašťan a tiež tohtoročný hostiteľ, starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík.

Samotný program odštartovalo spevácke vystúpenie domácej skupiny Lúžnianka. Ďalej sa v rámci programu vystriedali rozličné kategórie. Na ľudovú nôtu zahrali a zaspievali aj ďalšie súbory ako Salatín z Liptovských Sliačov, Nezábudky z Dolného Kubína, Lúčanka z Lietavskej Lúčky, Priekopčanka z Martina, Lúčanskí seniori z obce Lúčky, skupina MBM z Námestova aj spevácky súbor Liskovianka z Liskovej.

Do trochu iného hudobného žánru, konkrétne do gospelu preniesol všetkých zúčastnených Spevokol Jána Krstiteľa z Liptovského Jána.

Tanečné kreácie na známe piesne Zahoď starosti alebo Zuzulienka predviedol v dvoch vstupoch tanečný súbor Ľubeľanka z Ľubele a súbor Elišky z Ružomberka.

Na 14. ročníku Ružomberskej lýry nechýbal ani prednes básne od Ľudmily Podjavorinskej, ktorým program obohatila recitátorka z Martina, Želmíra Mišutová.

Každé jedno vystúpenie si od účinkujúcich sediacich v hľadisku i samotných divákov vyslúžilo veľký potlesk. Rodinná atmosféra a radosť seniorov z toho, že mohli spoločne vytvoriť umelecký zážitok pre všetkých prítomných bola citeľná.

15. výročie by chceli osláviť priamo v Ružomberku

Každý rok sa Ružomberská lýra seniorov odohráva na inom mieste. Albín Husarčík priznal, že je rád, že to tento rok prebehlo práve u nich. „Myslím si, že to bola výborná akcia. Som rád, že ľudia z okresu navštívili našu obec. Mnohí tu ešte nikdy neboli tak dúfam, že sa im u nás páčilo. Zároveň to vnímam ako peknú propagáciu obce. Ľudia sa zabavili a myslím, že aj organizačne sa to zvládlo takže každý môže byť spokojný. Samozrejme, sme otvorení spolupráci aj do budúcna. Nech sa ľudia stretávajú a navštevujú. O tom je predsa život,“ uviedol starosta Liptovskej Lúžnej.

Budúci 15. ročník by chceli podľa slov Juraja Kudláka uskutočniť priamo v Ružomberku, aj keď je to finančne náročné a práve to im momentálne robí najväčšie starosti. „Spravidla by sme chceli aby sa každý ročník Ružomberskej lýry konal na inom mieste. Ale to záleží od toho, či sú v danej obci vhodné podmienky. Najmä čo sa týka veľkosti kultúrnej sály. Keď príde nejakých desať či pätnásť desaťčlenných súborov, s nimi nejaký sprievod, k tomu pozvaní hostia tak vlastne tých miest pre ostatných divákov až tak veľa neostáva. Chcelo by to oveľa väčšiu miestnosť aby sa propagácia tých umeleckých vystúpení mohla posúvať ďalej,“ vyjadril svoju túžbu Kudlák.

Ružomberská lýra seniorov, na ktorej sa predviedli spevácke a tanečné súbory pochádzajúce z rozličných kútov Žilinského samosprávneho kraja opäť dokázala, že naši seniori sú plní života a chuti spievať, tancovať, stretávať sa s ľuďmi a ukázať, čo v nich je.

Podujatie sa uskutočnilo pod taktovkou Okresnej organizácie jednoty dôchodcov Slovenska a s pomocou sponzorov, ktorými bolo mesto Ružomberok, Občianske združenie Ružomberčan, Nadácia Supra a v neposlednom rade obec Liptovská Lúžna.

(foto: Anežka Macková)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia