Seniori sa postarali o hroby významných Ružomberčanov

Seniori sa postarali o hroby významných Ružomberčanov

RedakciaAktuality25.10.2022

Málokto vie, že Ružomberok patril pred I. svetovou vojnou medzi najväčšie mestá nielen čo sa týka priemyslu ale aj počtom obyvateľov. Podarilo sa mu to vďaka mnohým významným dejateľom, ktorý tu žili, pracovali a boli veľkým prínosom nielen pre Liptov ale aj celé Slovensko.

Významné rodiny

„Na ružomberskom cintoríne sa sústredili významné osobnosti, ktoré zakladali slovenský priemysel a bankovníctvo. Boli to kľúčové rodiny, rodina Makovických, Krčméryovcov, Houdekovcov, Jančekovcov, Labajovcov, Stanovcov a veľa ďalších. Vďaka nim bol Ružomberok významným miestom na Slovensku,“ povedal Radislav Kendera, predseda Literárneho klubu Ružomberských spisovateľov a autor knihy o ružomberskom cintoríne.

Nielen tieto informácie si vypočulo 18 členov OZ Ružomberčan, seniorov, ktorí prišli na brigádu. „Postarali sme sa o 12 hrobov významných osobností, pridali sme aj pomník padlých v I. a II. svetovej vojne. Upravili sme aj ich okolie, zapálili sviečky,“ povedala zakladajúca členka OZ Ružomberčan Jana Streitová.

Zapojil sa aj Vendelín Rúžička, poslanec za obvod Satelity, do ktorého patrí aj cintorín. „Po vysádzaní stromčekov v lese som sa opäť rád stretol s výbornou partiu a zapojil sa do čistenia cintorína a hrobov v tomto dušičkovom období.“

Mesto by sa malo o hroby starať lepšie

Podľa Radislava Kenderu by malo mesto prebrať patronát nad niektorými hrobmi významných osobností. Odporúča spoluprácu so strednými a základnými školami, občianskymi združeniami, športovými klubmi. Poukázal na zahraničie, kde je bežné vidieť tabuľku s informáciou, kto sa stará o budovu, pamiatku, miesto.

„V každej škole má byť regionálne vyučovanie a toto je jedna z možností, ako ho doplniť zaujímavými informáciami. Keď budú deti chodiť na cintorín a starať sa o hroby, skôr si zapamätajú, kto v nich leží a čo pre Ružomberok a Slovensko znamenal,“ dodal Kendera, ktorý o Ružomberku napísal štyri knihy, piatu pripravuje.

Prvou knihou edície je dielo Ružomberok - prechádzky po kultúrnych pamiatkach, ďalšími Ružomberok – hlavný mestský cintorín, Ružomberok - historicky posledné národné kultúrne centrum Slovenska, Ružomberok - symbol národa. Pripravovaný druhý diel o cintoríne venovaný bude mať približne šesťsto strán a opäť prinesie zaujímavosti, ktoré boli doteraz schované len v archívoch.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia