Sezónu vo Vlkolínci otvoril tradičný Veľkonočný výstup na Sidorovo

Sezónu vo Vlkolínci otvoril tradičný Veľkonočný výstup na Sidorovo

RedakciaAktuality21.4.2019

Veľkonočný výstup sa traduje od roku 2002 a dnešný to bol už 17 ročník. Podujatie začalo aj tento rok Veľkonočnou svätou omšou v kostole Navštívenia Panny Márie vo Vlkolínci a pokračovalo prechádzkou na strážcu Vlkolínca - Sidorovo.

17. ročník výstupu na Sidorovo bol ukážkový aj vďaka počasiu

Výstup na samotný vrchol nie je veľmi náročný, občas je stúpanie prudšie, no za pomoci rodičov ho zvládli i tí najmenší turisti.

Medzi viac ako 500 zapísanými sa našli rôzne vekové kategórie, zastúpené boli aj rozmanité národnosti. K nám Slovákom sa pridali Česi, Poliaci a aj turisti z Francúzska. Výstup sa koná za akéhokoľvek počasia. To dnešné bolo ukážkové,“ uviedol pre náš portál Pavol Kupčo, veliteľ dobrovoľných hasičov na Vlkolínci a spomenul, že jeden rok sa brodili počas výstupu aj v snehu.

Tento rok akciu organizovali Občianske združenie Vlkolínec a Mesto Ružomberok. „Na vrchole každého čakal štamprlík borovičky, domov si mohli na pamiatku priniesť odznak kúpený za symbolickú sumu,“ povedal P. Kupčo.

Sidorovo patrí k jednej zo známych liptovských dominánt /1099m/. Výhľad z vrcholu, z vyhliadky stojí všetkým za námahu. Na konci túry je možné obdivovať okrem Vlkolínca, Biely Potok, Revúcku dolinu ale i vzdialenejšie Nízke Tatry.

Na Sidorovo sa môžete dostať z troch rôznych smerov. Jedna z možností je vyraziť z Kalvárie nad Ružomberkom a na vrchol, tak prídete zo severnej strany. Turistická trasa na vrchol vedie i zo známej lokality Malinô Brdo a zo samotného Vlkolínca. Ak by ste si zvolili práve túto poslednú variantu , výstup k vyhliadke vám potrvá viac ako 1.hodinu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia