SHMÚ varuje pred závažnou smogovou situáciou

SHMÚ varuje pred závažnou smogovou situáciou

RedakciaAktuality8.1.2020

Ako príčinu smogovej situácie v týchto mestách a ich okolí menuje SHMÚ vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov. Taktiež je tam možný vplyv priemyslu a dopravy, nepriaznivé rozptylové podmienky z dôvodu polohy v horskej doline. "Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti aj v susedných dolinách, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10, napríklad lokálne kúreniská na pevné palivo, kotolne na pevné palivo a podobne," spresnili meteorológovia.

"K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy," uvádzajú meteorológovia s tým, že v tejto súvislosti radia obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností.

SHMÚ varuje na Slovensku pred tvorbou poľadovice i nízkymi teplotami. Poľadovica sa podľa meteorológov môže tvoriť dopoludnia na celom Slovensku. Nízke teploty môžu v stredu ráno zasiahnuť niektoré okresy v Žilinskom, Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Meteorológovia tu ojedinele očakávajú dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 až -16 stupňov Celzia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia