Šikulky - národniarky varili halušky

Šikulky - národniarky varili halušky

RedakciaAktuality7.8.2023

Zišlo sa tam desať mužských a tri ženské družstvá. Prišli z rôznych kútov Slovenska. Medzi súťažiacimi bolo aj ženské štvorčlenné družstvo Šikulky. Jeho vedúca Katarína Tomaňová uviedla: „Na podujatí v L. Revúcach som prvý raz. Som rada, že sme nešli medzi prvými tímami, lebo sme mali možnosť si pozrieť ako je potrebné postupovať. Podľa mňa nebolo až také ťažké navariť 1, 8 kg halušiek, ale skôr ich zjesť načas. Veľmi ma teší, že sme skončili na druhom mieste. Okrem toho sa nám podarilo navariť raz toľko halušiek, ako sme mali. Pochutnali si na nich aj naši povzbudzovatelia, priatelia."

Varenie halušiek prilákalo asi 2000 divákov. Príprava tejto liptovskej špeciality má podľa slov starostky obce L. Revúc Janky Šimovej jednu zvláštnosť. V ich dedine sa pripravuje z bryndze vyrobenej z mlieka od ovečiek, ktoré sa pásli na lúkach v okolí ich dediny. „Na chuť halušiek má veľký vplyv bryndza, najlepšia je májová. Preto ju pre súťažiacich skladujeme až do súťaže,“ povedala J. Šimová.

Pri zrode súťaže vo varení halušiek v L. Revúcach stál aj Pavel Baštigál. „Netajím, že sme sa inšpirovali podobnou súťažou v Tureckej. O naše podujatie bol zo začiatku veľký záujem, prichádzalo sem okolo 4000 divákov, teraz je ich menej. V minulosti súťažilo aj 25 tímov. V začiatkoch sme organizovali akciu v areály Konštrukta, ktorý je na konci dediny. Priestor bol malý, návštevníci nemali, kde zaparkovať autá. Preto sme sa rozhodli využiť priestor lyžiarskeho strediska a nakoniec sme skončili na terajšom futbalovom ihrisku..“

L. Revúce poskytujú mnoho príležitostí pre letnú aj zimnú turistiku. Návštevníci môžu využiť aj neďaleké lyžiarske stredisko na Donovaloch alebo na Smrekovici. Varenie halušiek je zaujímavým spestrením pre dovolenkárov. Totiž so sebou prináša aj kultúrny program. V ňom sa aj tohto roku predstavili heligonkári z detského folklórneho súboru Liptáčik, spevácko-hudobná skupina Sliačanská sedmička z Liptovských Sliačov, Lúčanskí hudci z Lúčok. Večer patril vystúpeniu liptovskej hudobnej skupine Ploštín Punk.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia