Silvestrovský výstup na  Veľký Choč 2022

Silvestrovský výstup na Veľký Choč 2022

RedakciaAktuality2.1.2023

Ich najvyšší vrch Veľký Choč je na sklonku roka veľkým lákadlom pre milovníkov zimnej turistiky. Pre ich vyznávačov sa uskutočňuje tradičný silvestrovský výstup, ktorý sa ale v roku 2020 oficiálne neorganizoval pre protipandemické opatrenia. Mnohí turisti ho navštívili aj tak, aby neporušili tradíciu.

Posledný deň kalendárneho roka na vrchol Choča zavíta približne 500 až 1000 nadšencov horskej turistiky. Spočítať je ich ťažké, pretože partie turistov sa striedajú počas noci a mnohí si túru načasujú tak, aby privítali východ slnka. Na Choč vedú tri výstupové trasy z Lúčok, Valaskej Dubovej a Jasenovej. Najpoužívanejšia je práve trasa z Valaskej Dubovej, ktorú si vyberajú ľudia z rôznych kútov Slovenska, ale aj Českej republiky. Dokazujú to zaparkované automobily, ktoré na sklonku roka zaplnia takmer všetky uličky v dedine. Výnimkou nebol ani posledný deň vlaňajšieho roka.

Obec Valaská Dubová sa každoročne veľmi zodpovedne pripravuje na silvestrovský výstup a s ním súvisiaci príliv turistov, ktorí zavítajú do ich malebnej dedinky. „Ráno sme prichádzali do dediny okolo 4:00 hodiny. Na hlavnej ceste nás zastavili usporiadatelia v reflexných vestách. Zaplatili sme parkovné päť eur, ale v cene bola aj jedna porcia kapustnice, ktorú predávali turistom pri zostupe na námestí po štyri eurá. Nebol problém s parkovaním a ani pri odchode s výjazdom vozidiel. Výstup na Veľký Choč z Valaskej Dubovej trval pokojným tempom približne tri hodiny, o niečo rýchlejší bol zostup. Terén bol v nižšej časti mokrý, vyskytovalo sa blato, ale aj zľadovatené úseky. Vo vyšších častiach turistického chodníka bol aj sneh. Za organizáciu dopravy v dedine a tiež za vynikajúcu kapustnicu a hriatô patrí jej usporiadateľom veľké uznanie a poďakovanie," povedal nám Juraj z Liptovských Sliačov, ktorému spoločnosť na turistike robila jeho manželka, dcéra a kolega z práce Peter.

Podujatie Silvestrovský výstup na Choč organizuje Klub slovenských turistov Orava v Dolnom Kubíne. Históriu tradičného turistického výstupu na Choč na Starý rok začali písať v roku 1972, keď naň vyšliapalo niekoľko milovníkov hôr z D. Kubína. Približne o päť rokov neskôr nadobudol celoslovenský charakter. Na Silvestra v roku 1989 vztýčili na vrchole Choča slovenskú zástavu, ktorú jeden z turistov ukrýval dlhé roky doma. Účastníci výstupu na Choč, vysoký 1611 m, si odnesú z neho pamätný kalendárik a odznak so siluetou končiara.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia