Široké spektrum fotografických námetov

Široké spektrum fotografických námetov

RedakciaAktuality7.4.2024

Najrozmanitejšie fotografické témy predstavuje 39. ročník Medzinárodného salónu fotografií Strom, ktorý slávnostne sprístupnili 6. apríla v Liptovskom múzeu (LM) v Ružomberku. Dominuje na ňom farebná fotografia.

Prvé roky výstavy Strom boli venované ekológii, rôznym pohľadom na Strom. V posledných rokoch sme pridali nové témy, aby sme mohli vytvoriť priestor pre aj pre autorov, ktorí sa venovali len tematike stromu, uviedol organizačného výboru salónu Strom Karol Klváček. „V budúcom roku salón Strom bude mať okruhlé výročie. Teší ma, že jeho organizátori vynakladajú toľko úsilia pre jeho príprave. Urobím všetko preto, aby sme uvedené výročie oslávili dôstojne,“ povedal Martin Hromada, riaditeľ LM.

„V dnešnej dobe sa fotografia stala neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Vytvárať fotografické zábery dnes už môže prakticky každý pomocou širokej škály fotografických prístrojov, od profesionálnych zrkadloviek až po smartfóny, pričom niekto to robí s premysleným tvorivým cieľom, kým iný ako náhodný dokument. Dôležitý je však nakoniec výsledný fotografický obraz a jeho pôsobenie diváka,“ uviedol predseda poroty Zdeněk Kostka.

Celkovo  223 autorov zaslalo 3259 fotografií. Výsledkom starostlivej práce poroty je súbor fotografií vybratých do katalógu a na výstavu. O priazeň poroty sa uchádzali napríklad autori z Austrálie, Veľkej Británie, Indie, Iránu, Nového Zélandu, USA. Veľká časť fotografov pohádzala z európskych krajín.

Medzi ocenenými tvorcami zo Slovenska bol aj ružomberčan Dušan Strelka, ktorý získal Modrú stuhu FIAP (Blue Ribbon). Je to ocenenie, ktoré je udelené v rámci medzinárodnej fotografickej súťaže pod záštitou Federation Internationale de l'Art Photographique (FIAP), čo je medzinárodná organizácia, ktorá zastrešuje mnoho národných fotoklubov a fotografických asociácií. Ocenenie mu patrí za snímku Difúzia v kategórii otvorená téma – farebná fotografia a to so snímkou Difúzia.

Uvedený autor si odniesol striebornú medailu IAAP . Je to prestížne ocenenie udelené v rámci medzinárodnej fotografickej súťaže organizovanej medzinárodnou asociáciou fotografie (International Association of Art Photographers - IAAP). Toto ocenenie je udelené fotografickým dielam, ktoré sa vyznačujú vysokou úrovňou technického spracovania, umeleckou hodnotou a originalitou. Toto uznanie mu prináleží za fotografiu Akcent. Uvedený autor za krajinársku fotografiu Nádej obdržal diplom.

Cenu primátora mesta Ružomberok si zo salónu Strom odniesol slovenský fotograf Rudolf Baranovič. Medzinárodnú prehliadku fotografického umenia v Ružomberku pripravili občianske združenie Strom Ružomberok, Žilinský samosprávny kraj – Liptovské múzeum v Ružomberku, Zväz slovenských fotografov a mesto Ružomberok.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia