Školákom uvaria aj bezlepkovú diétu

Školákom uvaria aj bezlepkovú diétu

RedakciaAktuality25.5.2021

Ružomberská samospráva tak reaguje na nárast počtu detí s potrebou prijímať inú, než obvykle pripravovanú stravu.
„Upravenú stravu budú pripravovať v školskej jedálni Materskej školy Hrabovská cesta a do jednotlivých školských zariadení bude transportovaná tak, aby bola rozdávaná deťom v rovnakom čase, ako je plánovaný školský obed,“ uviedol hovorca mesta Ružomberok Viktor Mydlo.

Materské a základné školy so zriaďovateľskou pôsobnosťou mesta Ružoberok navštevuje 2950 detí. Obed školské zariadenia poskytujú približne 2 800 deťom. Od začiatku školského roka 2021/2022 bude do jedálnička školských kuchýň zaradená aj strava bezlepková pre deti s alergiou na lepok, celiakiou či inými diagnózami, pri ktorých je potrebné zo stravy vylúčiť glutén; bezlaktózová strava pre deti s intoleranciou a alergiou na mliečne výrobky a laktózu a šetriaca strava pre deti s diagnostikovanou obezitou a diagnózami, pri ktorých sa odporúča príjem ľahko stráviteľnej stravy.

Podľa slov V. Mydlu podávanie upravených obedov bude mať dopad aj na výslednú cenu, ktorú rodič zaplatí za školské stravovanie. Momentálne jedna stravná jednotka v materských školách, obsahujúca obvyklú desiatu a obed, stojí 1,45€. Upravená bude rodiča stáť 1,75€. „Deťom prvého stupňa základných škôl je podávaná obvyklá strava v hodnote 1,15€, cena upravenej stravy bude 1,38€. Žiakom druhého stupňa základných škôl mesto varí za 1,23€ za stravnú jednotku pričom špeciálne upravená strava bude stáť rodia 1,48€. Za zvýšením nákladov na stravnú jednotku stojí cena ingrediencií a dopravy,“ konštatoval V. Mydlo.

Rodičia, ktorí budú mať záujem svojim deťom zabezpečiť upravenú stravu by mali túto skutočnosť nahlásiť vo svojich materských a základných školách, ktoré neskôr pripravia zoznam s presným počtom potrebných upravených obedov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia