Po prvej svetovej vojne v dome u Švecov zriadili prvú dvojtriednu štátnu školu. Na jej čele stál Štefan Poláček, ktorý každoročne na záver školského roka usporiadaval majáles. Potom v roku 1923 nastúpil Bedřich Vacek, ktorý sa zaujímal o miestny kroj a ľudové zvyky. Zaslúžil sa o rozvoj divadelníctva. Rozvoj kultúry a školstva vo Vyšnom Sliači sa najviacej pričinila Bronislava Kubánková, správkyňa tamojšej školy.
Majáles v L. Sliačoch patril podujatiam, ktoré sa uskutočňovali na sklonku školského roka. Deti chodievali do školy zväčša v zime, keď bolo najmenej roboty na domácom hospodárstve. Majálesu, nazývaného neskoršie aj juniáles, patrí v obci k významným sviatkom. V posledných desaťročiach sa z neho stal obrad, ktorým sa lužia končiaci žiaci so školou. Je to ich rozlúčka s jej životom, ale symbolizuje nový začiatok pre absolventov školy.
Bližšie sa histórii majálesov v L. Sliačoch venovala vo svojom výskume vedúca Katedry etnológie a folkloristiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Podľa nej uvedená školská akcia je súčasť širšieho komplexu samostatných rituálov, ktoré ukončujú členstvo týchto žiakov v školskej komunite. Ide o zaujímavý jav, ktorý pretrval v dedine okolo sto rokov. Je pravda, že postupne menil svoju tvár. V súčasnosti ide predovšetkým o sviatok žiakov končiacich dochádzku na základnej škole.
Podľa slov umeleckej vedúcej detského folklórneho súboru Sliačanček v L. Sliačoch Blaženy Mihulcovej majáles býval v časti Pažite, na miestach súčasného amfiteátra. Zišla sa tam celá dedina. Dnes ide o veľkú slávnosť, keď sa dievčatá a chlapci oblečú do sviatočného ľudového odevu.
Krojovaný sprievod každoročne začína od základnej školy a vedie smerom do Pažíť a späť ku kultúrnemu domu. Do spevu im vyhráva ľudová hudba. Jej tóny sprevádzajú taktiež žartovné pesničky, ktoré si vymysleli deviataci na svojich učiteľov a prezentovali ich pri kultúrnom dome. Popri speve aj tancujú. Po tejto prezentácii svojho umenia ich čaká v kultúrnom dome veselice. Začína sa vždy rodičovským tancom.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia