Skončila sa trinásta Detská univerzita

Skončila sa trinásta Detská univerzita

RedakciaAktuality10.7.2023

Už 13. ročník štúdia na Detskej univerzite v Ružomberku sa začal minulý pondelok (3.júla) imatrikuláciou v aule tamojšej Katolíckej univerzity (KU) a v rovnakej sále sa v piatok (7. júla) konali aj promócie. Na oboch slávnostných aktoch bol prítomní „domáci“ rektor Jaroslav Demko a tiež dekani a prodekani jednotlivých fakúlt.

Som veľmi vďačná všetkým ľuďom, ktorí bolo do nášho projektu zapojení. Spolu so mnou taký nosný tím tvorili Mykhaylyna Kľusková a Angela Almášiová. Tiež výrazne pomohlo päť doktorantiek, ktoré už mali prax, či skúsenosti s deťmi. Boli maximálne namotivované, pričom odvádzali až nad prácu. Jeden deň, keď sme mali folklórne workshopy, sa sami rozhodli obliecť do krojov. Spomenúť musím aj študentky – animátorky. Hoci v záhlaví bola uvedená Pedagogická fakulta, počas vydareného týždňa úžasne pomáhali zamestnanci z celej školy,“ rozhovorila sa hlavná koordinátorka Detskej univerzity Katarína Russinová.

Atraktívny formát, ktorý sa vrátil po štyroch rokov, je vypísaný pre žiakov základných škôl. „Spolu štúdium absolvovalo 46 ´decák´. Drvivá väčšina, 43, prišla prvý raz. Títo chlapci a dievčatá si odniesli diplom KUKAM, čiže osvedčenie Kamarát Katolíckej univerzity. Z tých, čo na našu ´výšku´ zavítali štvrtý-piaty raz, sa po promóciách stali malí magistríci,“ objasňovala K. Russinová.

Študenti, ktorí absolvovali rôzne prednášky a workshopy, zavítali aj do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, kde okrem klasickej prehliadky s lektorom, mali nachystaný i ďalší zaujímavý program.

Spokojnosť detí a ich rodičov, to bola naša najväčšia odmena. Keď hneď po promóciách sa sedemročný chlapec spýta, a budete to robiť aj o rok, tak vtedy ste istí, že to malo zmysel,“ dodala K. Russinová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia