Skúsme si spomenúť na „dušičky“ bez plastovej kytičky

Skúsme si spomenúť na „dušičky“ bez plastovej kytičky

RedakciaAktuality26.10.2021

Cintoríny v tento čas ožijú viac ako zvyčajne. Mnoho z nás sa príde pomodliť a zaspomínať na svojich blízkych. Pri týchto návštevách väčšinou nechodíme naprázdno. Nosíme so sebou veľké vence, kvety, sviečky a prinášame veľké množstvo plastu. Miesto posledného odpočinku našich blízkych tak meníme na veľké plastové skladisko.

Tieto dekorácie poslúžia pár dní a potom putujú do odpadu. Cintoríny na Slovensku poväčšine nemajú koše na triedený odpad, a tak všetko končí v jednom veľkoobjemovom kontajnery. Skúsme sa zamyslieť a skúsiť to tento rok inak. Umelé vence obsahujú rôzne materiály vďaka čomu sú nerecyklovateľné. Namiesto neho môžeme na hrob našich blízkych položiť vlastnoručne vyrobený veniec. Nielenže pomôžeme prírode, ale venujeme našim blízkym okrem spomienky aj trochu nášho času. Príroda na jeseň hrá krásnymi farbami, a tak stačí nazbierať zopár listov, vetvičiek, šišiek a dekorácia je hotová. Ak ste veľmi zaneprázdnený, a nemáte na tvorenie čas a chuť, skúste nájsť predajcu, ktorý ponúka práve takéto prírodne varianty vencov. Možno je to vec vkusu, ale uznajte, že hrob ozdobený prírodnými materiálmi pôsobí krajšie a dôstojnejšie, ako hrob posiaty množstvom plastových ozdôb a umelých kvetov.

Ďalšou častou dekoráciou sú umelé kvety. Umelé kvety samozrejme vydržia dlhšie, ale dlhšie sa s nimi bude vysporadúvať aj príroda. Alternatívou sú živé kvety zasadené v črepníku alebo priamo v zemi. Vhodné sú aj viacročné kvety v črepníkoch, ktoré po odkvitnutí necháme prezimovať napr. v pivnici a môžeme ich tak použiť zasa o rok.

Každý z nás na hrob zrejme prinesie sviečku. Okrem toho, že si takto pripomíname našich blízkych, je nádherné sledovať cintoríny po zotmení. Ale zamysleli sme sa pri pozorovaní vysvietených cintorínov, z čoho sú vyrobené sviečky, ktoré používame? Väčšina z nich obsahuje parafín, ktorý sa získava z ropy. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že dym z vonnej sviečky je rovnako škodlivý, ako dym z cigariet. Preto sa pred kúpou sviečok zaujímajme z čoho sú vyrobené, a ak je to možné skúsme ich nahradiť ekologickejšou variantou. Vyskúšajte sviečky z včelieho vosku, sójové alebo palmové. Všetky horia dlhšie než parafínové. Ak predsa len použijeme klasické sviečky, nepreháňajme to s ich veľkosťou a počtom.

Z regálov obchodov už na nás vo veľkom pozerajú „dušičkové dekorácie“, svietniky a kahance. Skúsme uprednostniť sklenený kahanec, ktorý po vyhorení sviečky nevyhodíme, ale opakovane ho použijeme. Alebo ako kahance použime vlastné nádoby, napr. zaváraninový pohár. Po skončení sviatkov väčšinou vznikne veľké množstvo odpadu. Buďme zodpovední a odpad dôkladne vytrieďme.

Vo svete, ale aj na Slovensku už vznikajú prírodné cintoríny. Deje sa tak v snahe znižovať množstvá odpadu a negatívne dopady na prírodu. Takéto cintoríny majú stanovené podmienky, ako napr. zákaz niektorých predmetov – umelé sviečky, kahance, umelé kvety a podobne.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia