Skvelá správa: Nemocnicou roka 2022 je Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku

Skvelá správa: Nemocnicou roka 2022 je Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku

RedakciaAktuality15.12.2022

Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2022 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN, ktorá odsunula na druhú pozíciu líderku ostatných štyroch rokov – Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica. Tretie miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti obhájila Univerzitná nemocnica Martin. Zaujímavosťou je, že ružomberská nemocnica neskončila počas doterajších ôsmich ročníkov hodnotenia horšie ako tretia, martinská bola len dvakrát mimo prvej trojky a Rooseveltka v nej chýbala dokonca len raz – v úvodnom ročníku (2015).

„Touto cestou sa chcem poďakovať každému jednému zamestnancovi našej nemocnice, pretože skutočnosť, že sa ÚVN SNP Ružomberok - fakultná nemocnica pravidelne umiestňuje na jednom z prvých troch miest medzi fakultnými nemocnicami v hodnotení INEKO, je výsledkom tímovej práce všetkých zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov vojenskej nemocnice. Veľká vďaka patrí aj nášmu zriaďovateľovi Ministerstvu obrany SR, ktoré sa výrazným spôsobom podieľa na rozvoji nemocnice, čoho dôkazom sú mnohé významné investície a projekty, ktoré sa v poslednom období uskutočnili, ako aj tie, ktoré sú aktuálne v procese realizácie," povedal riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok - FN doc. MUDr. Robert Rusnák, PhD.

K prvému miestu v hodnotení veľkých štátnych nemocníc dopomohol Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) SNP v Ružomberku medziročný bodový posun vkategóriách ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz liečených pacientov a spokojnosti pacientov, kde patrí k absolútnym dominátorom spomedzi porovnateľných nemocníc. V indikátoroch kvality ÚVN predbehla doterajšieho lídra – Univerzitnú nemocnicu Bratislava. Silnou stránkou vojenskej nemocnice sú nízke počty úmrtí pacientov po operačných výkonoch a po náhlej cievnej mozgovej príhode. Druhé najlepšie čísla vykazuje aj pri ukazovateľoch nutnosti opakovania operácií (reoperovanosť) ahospitalizácií (rehospitalizovanosť)1. Najslabšou stránkou ružomberskej nemocnice je pri porovnaní s ostatnými štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami najnižšia transparentnosť. Zlepšiť by sa mala určite aj v hospodárení, kde medziročne bodovo stratila suverénne najviac.

Nemocnicou roka 2022 v kategórii všeobecných nemocníc sa stala opätovne Nemocnica AGEL Košice-Šaca, čím si udržala svoju čelnú pozíciu z ostatných troch rokov. Striebornú priečku obhájila Ľubovnianska nemocnica, ktorá nebola počas ôsmich ročníkov nikdy horšia ako druhá, pričom si štyrikrát odniesla najvyššie ocenenie. Nováčikom medzi tromi najúspešnejšími všeobecnými nemocnicami je minulý rok piata – Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Dolný Kubín, ktorá patrí pod zriaďovateľskú pôsobnosť žilinskej župy. Na treťom mieste vystriedala komárňanskú nemocnicu zo siete nemocníc AGEL, s ktorou si vymenili pozície. Štvrtá zostala, tak ako vlani, štátna akciovka – Nemocnica Poprad.

Hodnotenie Nemocnica roka 2022 vychádza predovšetkým z dát rokov 2018 až 2021. Pandémia koronavírusu sa v roku 2020 v slovenských nemocniciach negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne takmer všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Po nástupe „červených“ kovidových oddelení v nemocniciach sa znížil počet realizovaných operačných výkonov nekovidových pacientov.

(ts)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia