Sladká vianočná prehliadka

Sladká vianočná prehliadka

RedakciaAktuality6.12.2023

Už 11. ročník Sladkej vianočnej prehliadky zorganizovala Spojená škola (SŠ) v Ružomberku. V jej priestoroch predstavili 24  tort. Pripravili ich žiaci tamojšej školy, ale aj neprofesionálne cukrárky z regiónu dolného Liptova.  Ich úlohou bolo vytvoriť maľovanú, kreslenú tortu.

Maľované torty sú moderné a elegantné s motívmi, ktoré vyzerajú ako obrazy. Takto ozdobené torty určite zaujmú vašich hostí. Torty, ktoré nájdete pod anglickým pomenovaním cartoon cakes sú originálne a nezvyčajné. Pri pohľade na si nebudete istý, či ide o nakreslenú tortu alebo reálnu tortu. Spoznáte ich podľa výrazných čiernych okrajov, ktoré im dodávajú ilúziu, že vyzerajú ako 2D. Sladké kresby na tortách sa od tých ich na papieri vôbec nelíšia. Rozkošné zvieratká či postavičky z rozprávkovej ríše chytia za srdce drobcov i dospelých.

Prehliadka sladkej pečenej krásy nadchla návštevníkov, ale aj porotcov. Predsedníčka poroty Anna Šenkeríková pozitívne hodnotila študentské torty, ktoré ju zaujali nielen chuťou ale aj prevedením dekorácie, ozdobenia. Prísnejšia bola na cukrárky – seniorky, ktorých práce vzhľadom na prax a skúsenosť hodnotila prísnejšie. V tejto súvislosti povedala: „Očakávala som viacej kreativity, nápaditosti,“ povedala A. Šenkeríková.  

„S tohtoročnou súťažou som spokojná. Na prvý pohľad sa niekomu môže zdať, že torty sú trochu jednoduché, ale je to veľmi náročné. Zvolili sme takú tému, že je to pečené, kreslené alebo maľované. Torta má vyzerať z určitého uhla, ako keby bola kreslená na papier. Vyzerá to veľmi jednoducho, ale vôbec to nie je také jednoduché. Ide o moderný trend, ktorý sa volá  cartoon cakes. Súťažiace sa snažili využiť rôzne poťahové hmoty alebo aj potiahnuť korpus krémom. Chuťovo nemám pocit, žeby išli do nejakých zvláštností. Išli skôr na istotu, do klasických čokoládových korpusov. Použili v súčasnosti veľmi modernú šľahačku a mascarpone pre náplň. Možno by som uvítala aj trošičku viacej fantázie, ale osviežili to ovocím, ktoré bolo mrazené alebo čerstvé. Na poťahových hmotách je viacej farby využité, aby to bolo také lákavejšie pre zákazníka. Nepoužívali žiadne polotovary, hotové  korpusy,“ uviedla Gabriela Maceková, zástupkyňa riaditeľa SŠ. Doplnila, že hodnotili študentov podľa ročníkov. Pre nich to bola ich ročníková práca, mali to v rámci odborného výcviku. Museli sa sami vynájsť, že aké použijú náplne,  korpusy, poťahovú hmotu. Všetko to záviselo od ich fantázie.

Prvenstvo medzi seniormi získala Mária Mojšová z Liptovských Sliačov.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia