Slováci investovali v Čechách milióny eur

Slováci investovali v Čechách milióny eur

RedakciaAktuality8.10.2020

Investíciu v hodnote 115 miliónov eur (3 miliardy českých korún) podporila aj česká vláda sumou pol miliardy korún. Významným investorom bol aj ECO-INVESTMENT, ktorého majiteľom je Milan Fiľo. „Investičné náklady na projekt vo výške 115 mil. eur, približne tri miliardy českých korún, boli použité na založenie jednej z najmodernejších píl v stredoeurópskom regióne s plánovanou ročnou reznou kapacitou milión metrov kubických guľatiny. To vytvára obrovskú príležitosť pre spracovanie domácej guľatiny v Českej republike. LABEWOOD si kladie za cieľ spracovať guľatinu najmä zo zdrojov, ktoré boli pôvodne použité na export bez akejkoľvek pridanej hodnoty,“ povedal Milan Fiľo na slávnostnom spustení výroby píly v českom Štetí.

Český premiér Andrej Babiš

Český predseda vlády Andrej Babiš ocenil využitie domácej suroviny pri výrobe. „Je skvelé, že bude spracovávať len české drevo, tým pádom sa ho už nebude toľko vyvážať za hranice, zostane doma. S sme radi, že tento veľký globálny investor u nás zainvestoval, pre región to má veľký význam. Každé nové pracovné miesta sú veľkým prínosom.“

V rôznych obdobiach výstavby bolo v projekte zamestnaných zhruba 300 rôznych firiem z Českej republiky, Slovenska a ďalších európskych krajín a zabezpečoval prácu pre viac ako 1 400 zamestnancov.

LABEWOOD v súčasnosti zamestnáva 135 ľudí. V budúcom štvrťroku pri zvýšenej výrobe dá prácu už 160 zamestnancov.

Projekt je spoločným dielom štyroch významných investorov.

  1. ECO-INVESTMENT, a.s. (37,5 %), silný priemyselný holding s dlhoročnými skúsenosťami pri nákupe guľatiny a výrobe celulózy a papiera. Okrem iného zodpovedný za celkový projektový manažment a výstavbu píly.
  2. Holzindustrie Maresch GmbH (32,51 %), rakúska spoločnosť s dlhoročnými skúsenosťami v piliarskom odvetví.
  3. Mondi Štětí a.s. (24,99 %) dodáva všetky energie a siete, odoberá vedľajší produkt vo forme drevnej štiepky.
  4. UNITIMBER d.o.o. (5 %), slovinský obchodník s rezivom, ktorý má dlhoročné skúsenosti s predajom na jeden z významných trhov pre pílu Labewood, región LEVANTE (Balkán, Severná Afrika, Blízky Východ.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia