Slovenská kultúra má v Jeruzaleme svoje trvalé miesto

Slovenská kultúra má v Jeruzaleme svoje trvalé miesto

RedakciaAktuality19.4.2022

V dňoch 12. až 14. apríla navštívila Štát Izrael slovenská delegácia, ktorú spoločne viedli predseda NR SR Boris Kollár a minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok. V rámci pracovnej cesty slávnostne otvorili Slovenský kultúrny inštitút v Jeruzaleme. Nachádza sa na King David street 19. Súčasťou slávnostného otvorenia bola výstava výtvarných diel Expedition 10.

Inštitút tu síce pôsobí už od septembra 2021, ale kvôli COVIDu sa až teraz uskutočnilo jeho oficiálne otvorenie. V priestoroch bývalej galérie vznikla možnosť ponúkať a prezentovať našu kultúru, umenie, vedu a výskum, či turistické krásy Slovenska.

V centre Jeruzalema sa na slávnostnom obede členovia slovenskej delegácie stretli s priamym potomkom Chatama Sofera - významným a celosvetovo uznávaným rabínom a filantropom Isaacom Shapirom. Ten stojí za iniciatívou opravy európskych židovských cintorínov.

Na Slovensku na ich obnovu významne prispieva aj podnikateľ a filantrop Milan Fiľo, ktorý bol medzi pozvanými hosťami. Ten po osobnom rozhovore s rabínom Shapirom vyhlásil: „Zatiaľ čo deťom musíme venovať maximum času a pozornosti, našich predkov si ctíme a neustále si ich pamiatku pripomíname. Toto životné krédo vedie moje kroky aj v oblasti podpory obnovy Židovských cintorínov. Sú totiž nemými dôkazmi existencie prekvitajúcich Židovských komunít, ktoré nezanikli z vlastnej vôle. Preto je dnes povinnosťou nás všetkých, celej súčasnej spoločnosti prispievať na ich údržbu a obnovu.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia