Služby informačného centra využívajú aj Ružomberčania

Služby informačného centra využívajú aj Ružomberčania

RedakciaAktuality21.8.2019

Informačné centrum Ružomberok (IC) vzniklo ako súčasť Kultúrneho informačného centra, ktoré v minulosti zabezpečovalo najmä ponuku kultúrneho vyžitia v meste. Dnes je práca v ňom oveľa viac pestrá. Okrem vybavovania požiadaviek turistov, slúži aj domácim.

Na otázky odpovedal vedúci Informačného centra Ružomberok, Milan Kolčák.

Je práca v informačnom centre zaujímavá? Aký je váš bežný deň..

Milan Kolčák /vľavo/ počas otvorenia singletrailu

V stručnosti je to ranné zatriedenie úloh na daný deň a ich postupné plnenie. V priebehu dňa je to vybavovanie telefonátov, e-mailov a požiadaviek návštevníkov. Okrem toho práca na internetovej stránke mesta. Zisťovanie informácií potrebných pre našu prácu a priebežne zatrieďovanie ďalších úloh na aktuálny deň či na ďalšie dni. Okrem toho je potrebné priebežne spracovávať agendu ako štatistiky, objednávanie tovaru, tvorba suvenírov a samotný predaj tovaru či vstupeniek.
Často spracovávame podklady pre rôzne médiá či novinárov. Tiež sa podieľame na rôznych rozvojových projektoch, ktoré často konzultujeme, alebo sa podieľame na ich realizácii.

Pracovníka IC zrejme nemôže nič zaskočiť, mesto a okolie musí detailne poznať ..

Jánovi Benčíkovi prirástla práca v IC k srdcu

S pracovníkmi je to tak,ako všade rôzne, sám za seba môžem povedať, že okolie poznám na 95%, za kolegu by som sa zaručil, že pozná okolie na 85%. Naša kolegyňa, ktorá je nová, sa stále zaúča a nie je až taká zbehlá. Každý sa však učí a je to proces, ktorým som prešiel aj ja s kolegom.

Čo letné obdobie... pociťujete viac návštevníkov, ktorí prejavujú záujem o vaše služby? Čo odporúčate v meste vidieť?
Áno, v lete je v Ružomberku oveľa viac návštevníkov ako mimo leta. Neznamená to, že by mimo leta je návštevníkov málo.
Teraz v letnom období odporúčame najmä sezónne atrakcie, ktoré mimo leta nie sú v prevádzke. Víkendová jazda historickým vláčikom, sprístupnené mauzóleum a rodný dom Andreja hlinku, ukážky remesiel vo Vlkolínci, splav Váhu, Obrovo, lezecký park, zipline a množstvo iného.

Využívajú služby vášho centra aj domáci?
Áno využívajú. Kupujú si cez nás vstupenky do Kina Kultúra, na podujatia v Ružomberku či po celom Slovensku. Informujú sa, kde sa nachádza aká inštitúcia či služba. Takisto ich zaujíma to isté, ako návštevníkov, kde sa čo koná a čo môžu navštíviť a vidieť.

Aké je podľa vás naše mesto, čo povedzme chýba..
Naše mesto je so svojim okolím jedno z najkrajších na Slovensku a som naň náležite hrdý. Myslím, že najviac nám tu chýba hrdosť obyvateľov na svoje mesto (lokálpatriotizmus), každý hľadá iba chyby a to pekné a dobré sa akoby stráca. Vždy sa však dajú veci vylepšovať a dolaďovať, aby sme sa zlepšili. Ako napríklad verejné WC a ďalšie služby, ktorými by sa mali kompetentní zaoberať, ale aj tak si myslím, že väčšina miest na Slovensku sa kľudne môže v Ružomberku inšpirovať, ako má mesto fungovať a vyzerať.

Zapojili ste sa do medzinárodnej súťaže informačných centier aj vy?
Do súťaže sme sa zapojili. Ale nechceli sme sa v nej nijako zvlášť angažovať, nakoľko pôsobím ako člen dozornej rady Asociácie informačných centier Slovenska, ktorá súťaž organizuje, aby sa nestalo, že niekto spochybní výsledky súťaže.

Čo sa v meste a okolí oplatí vidieť najviac ..

Mesto má pekné centrum, za návštevu isto stojí Galéria Ľudovíta Fulu, synagóga či Liptovské múzeum. Z okolia jednoznačne netreba vynechať Vlkolínec. Ja sám mám radšej miesta, kde sa cez deň nepremelie množstvo návštevníkov, preto by som skôr odporučil menej navštevované miesta ako tiesňava Hučiaky, ktorá je podľa mňa svojou pestrou vegetáciou krajšia ako rokliny v Slovenskom raji. V okolí máme množstvo nádherných lokalít, ktoré nie sú až také známe a preto som rád, že môžem odporučiť aj niektoré z nich a najviac ma teší, keď sa k nám do IC niekto vráti a pochváli sa, že tam bol a dané miesto sa mu páčilo.

Prezradíte našim čitateľom tajné miesta?

Ďalšie lokality vám neprezradím, príďte sa inšpirovať k nám do Informačného centra Ružomberok a možno vám odporučíme niečo, čo sa stane vašou srdcovou záležitosťou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia