Sneženie zapríčinilo mimoriadnu situáciu v Ružomberku

Sneženie zapríčinilo mimoriadnu situáciu v Ružomberku

RedakciaAktuality4.2.2023

Silné sneženie komplikuje zjazdnosť ciest, snehová pokrývka dosahuje v niektorých úsekoch viac ako 15 cm. Všetky vozidlá a vodiči sú v teréne, v nepretržitej prevádzke a robia maximum pre čo najlepšiu zjazdnosť „Odporúčame vodičom, aby obmedzili jazdu vozidlom iba na nevyhnutné účely. Vodičov prosíme o trpezlivosť, najdôležitejšia je v tejto chvíli bezpečnosť,“ uviedla hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.

Priebeh zimnej údržby je možné sledovať online prostredníctvom nášho Geografického informačného systému: http://gis.zask.sk/FrontController?project=giszsk

Stav ciest a počasia na: https://www.zjazdnost.sk/m

Podľa informácie ružomberského primátora Ľubomíra Kubáňa počas dňa bola v plnom nasadení aj technika Technických služieb Ružomberok, ktoré sú zmluvný partnerom mesta v zabezpečovaní zimnej údržby, pracujú od dneška popoludnia v III. stupni pohotovosti. Znamená to, že nasadili všetku dostupnú techniku a ľudí, ktorí sú k dispozícii. Zároveň v spolupráci s mestom posilnili ďalšiu techniku z PD Ludrová a Povodia Váhu.

„Dnes 3. februára o 17.00 hod. zasadal na Mestskom úrade v Ružomberku krízový štáb mesta, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu na celom území mesta a mestských častí, ktorá potrvá do odvolania. Prioritou je v tejto chvíli zabezpečenie zjazdnosti hlavných komunikácií a frekventovaných chodníkov,“ uviedol Ľ. Kubáň. Ďalej pokračoval: „ Prosíme vodičov, aby v prípade, ak to nie je nevyhnutné, nevyužívali motorové vozidlá a cesty uvoľnili pre mechanizmy zimnej údržby. Pri parkovaní dbajte na to, aby mali mechanizmy dostatok miesta na prácu. Ďakujeme pekne za pochopenie. Ide o extrémnu situáciu v súvislosti so snežením, ktorá spôsobuje množstvo problémov na celom území severného Slovenska."

Zimná údržba sa v Ružomberku týka 86 kilometrov ciest, 62 kilometrov chodníkov, viac ako 23-tisíc štvorcových metrov parkovacích plôch a viac ako 3-tisíc metrov štvorcových schodov a lavičiek.

Komplikovaná situácia bolo 3. februára približne medzi 15. 30 a 19. 30 na hlavnom cestnom ťahu cez Ružomberok. Približne hodinu bola neprejazdná križoovatky pri administratívnej bude Mondi SCP, kde cestu zablokovali kamióny.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia