Sochárka lieči svojim umením

Sochárka lieči svojim umením

RedakciaAktuality29.1.2019

Tvorbu akademickej sochárky Jaroslavy Anny Šickovej-Fabrici prezentuje výstava, ktorú sprístupnili 17. januára v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku (UK KU). Predstavuje prierez jej tvorbou, a to prostredníctvom plastík a veľkoplošných fotografií zachytávajúcich jej diela doma aj v zahraničí.

Primátor Ružomberka Igor Čombor na vernisáži vyzdvihol tvorbu J. A. Šickovej-Fabrici. Podotkol, že Slovensko sa môže pochváliť množstvom maliarov, ktorí prezentujú aj v zahraničí. „Trochu pozabúdame na sochárov, ktorých diela sú vystavené aj mimo ich domovskej krajiny,“ povedal,

Umelkyňa J. A. Šicková-Fabríci je známa organizovaním arteterapeutických tvorivých dielní a kurzov. V rokoch 2004 - 2006 študovala na Univerzite Karlovej v Prahe odbor arteterapia - špeciálna pedagogika. Založila združenie slovenských arteterapeutov - Terra Therapeutica, kde je aj predsedníčkou. Svoje sochárske práce vystavovala na mnohých prehliadkach na Slovensku aj v zahraničí. Je autorkou kníh Základy arteterapie, Význam výtvarných materiálov a médií v arteterapii, Arteterapia - ú(zá)žitkové umenie?

Slávnostné otvorenie výstavy J. A. Šickovej-Fabrici v UK KU bolo súčasťou konferencie Expresívne terapie vo vedách o človeku, ktorá sa uskutočnila na Pedagogickej fakulte KU. „Ja som hľadala v umení nielen tú umeleckú hodnotu, ale aj nejakú tú duchovnú, liečivú. To ma priviedlo k arteterapii a k deťom,“ dodala.

Akademická sochárka vyjadrila aj svoj vzťah k Ružomberku: „Žije mi tu teta a ujo, ktorý tu bol dlhé roky obľúbeným krčným lekárom. Moje prvé stretnutie s Ružomberkom bolo, keď mi tu ako dieťaťu vyberali mandle. Teraz je to trochu iné, lebo tu mám aj svoju absolventku, ktorá sa venuje arteterapii,“ uzatvorila umelkyňa.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia