V Aule Jána Pavla II. Katolíckej univerzity v Ružomberku sa dnes (25. marca) konala odborná konferencia pod názvom Čo prináša školská reforma? Podujatie zorganizovala tamojšia Pedagogická fakulta.
„Táto konferencia vzišla z iniciatívy Diecézneho katechetického úradu Spišskej diecézy, ktorý má na starosti katolícke školy na území Liptova, Oravy a Spiša,“ informoval nás prodekan pre zahraničné vzťahy a public relations hostiteľskej univerzity Branislav Kľuska, ktorý aj dnešné podujatie otvoril.
„Keďže od 1. septembra 2026 prichádza nová školská reforma a s ňou aj úplne iné obsahové zameranie, tak biskupský vikár pre katechézu a katolícke školstvo a riaditeľ Diecézneho katechetického úradu Viktor Pardeľ chcel pre učiteľov základných a stredných katolíckych škôl pripraviť konferenciu, ktorá by účastníkov bližšie oboznámila s obsahom kurikulárnej reformy vzdelávania a tiež poukázala, čo pre nich znamená. Väčšinou ide o pedagógov zo Spišskej diecézy, no máme tiež účastníkov z východu a zo západu Slovenska. Všetkých je sto päťdesiat,“ doplnil B. Kľuska.
Ako prvý z hostí vystúpil práve B. Pardeľ. „Na začiatok by som dal otázku, kedy naposledy ste mali pocit, že vo vašej pedagogickej praxi sa deje niečo skutočne nové, prelomové, čo vás vytrhlo z rutiny a prinútilo premýšľať nad vašou prácou z iného pohľadu?“ Takto otvoril svoj príspevok biskupský vikár. „Práve preto sme dnes prišli, aby sme spolu objavili perspektívy, nové cesty a výzvy, ktoré prináša reforma vzdelávania. Katolícke školy, to je priestor, kde sa formujú nielen mysle, ale i srdcia mladých ľudí. Keď sa menia programy vzdelávania, je príležitosť si pripomenúť, že katolícke vzdelávanie je nielen o odovzdávaní vedomostí, ale predovšetkým o kresťanských hodnotách, ktoré dávajú skutočný zmysel životu.“
Odbornú časť konferencie otvorila prednáška Andreja Rajského z Trnavskej univerzity Kurikulárna reforma ako dobrá príležitosť pre posilňovanie hodnôt. „Som veľmi rád, že ma Katolícka univerzita oslovila. Prišiel som ako perdstaviteľ akademickej sféry, z partnerskej fakulty Trnavskej univerzity, no tiež zástupca NIVAM – u (Národného inštitútu vzdelávania a mládeže), čiže celého tímu spolupracovníkov na novom štátnom vzdelávacom programe,“ uviedol pre náš portál A. Rajský. „Mojou úlohou bolo predstaviť základné zmeny a ich princípy a zvlášť som sa zameral na tému rozvíjania hodnôt.“
Záštitu nad dnešnou akciou prevzal spišský diecézny biskup František Trstenský. „Plne si uvedomujem dôležitosť vyučovania náboženstvá na katolíckych školách v rámci našej diecézy. Preto som len privítal takúto konferenciu. Chcem, aby katolícke školy boli v prvej línii kurikulárnej reformy. Vyučovanie nie je len o intelekte, ale o celkovom formovaní človeka. Nestačí nám cibriť len rozum a myseľ,“ zdôraznil biskup František.
V podobnom duchu, pri našom oslovení hovoril tiež rektor Katolíckej univerzity Jaroslav Demko: „Kurikulárna reforma nie je iba o organizačných a technických veciach, no v prvom rade o hodnotách. Práve o nich musí byť aj katolícke školstvo. Potrebujeme vychovávať mladých ľudí tak, aby boli pripravení čeliť rôznym výzvam i spoločenským zmenám.“
Foto: autor
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia