Splnil si sen a videá zdieľa s celým svetom

Splnil si sen a videá zdieľa s celým svetom

RedakciaAktuality22.6.2020

Ivan Daráni, autor projektu kukaj.sk spomína, že už počas detstva túžil zo zvedavosti nahliadnuť do hniezd a sledovať aké tajomstvo sa v nich odohráva. „Teraz, keď som už dospelý som si splnil sen a zdieľam ho s celým svetom,“ usmieva sa štyridsiatnik z Liptova.

Jeho stránku si priaznivci otvoria mesačne aj viac ako miliónkrát. Kamery, o ktoré sa stará sú nainštalované v hniezdach na niekoľkých lokalitách od Tatier k Liptovu. Ružomberčanov by mohol zaujímať najskôr príbeh bocianov v Liskovej a Bešeňovej, nemenej pútavý je príbeh zo života sokola myšiara z Ružomberka. „Len tu môžeme vidieť, ako sa zvieratá mnohokrát trápia, aby prežili. Pozorujme, ako to v prírode funguje a ostávajú najsilnejší,“ komentuje Daráni.

Vďaka online prenosom sa zároveň usilujú naučiť ľudí, čo sa môže a naopak nesmie. „V zime keď prikrmujeme spevavce, tak to pôsobí zároveň edukačne. Ľudí nabádame, aby nedávali na kŕmidlá slaninku a podobné dobroty,“ vysvetľuje nám autor projektu kukaj.sk. Za svoj posun a poznatky vďačí aj ochranárom, pretože jeho aktivita začala práve v spolupráci s TANAPom. Niektoré ich spoločné projekty fungujú stále a napríklad kamery na hniezdach bocianov, alebo pod hladinou vody stále nedemontovali.

V období dažďov bez potravy, český samček v karanténe

Prikrmovanie

Počas rozhovoru padla reč aj o ružomberských sokoloch, ktorí práve v tomto daždivom období majú málo potravy. Podľa Darániho sa rodičom loví ťažko, pretože je tráva vysoká a zle sa im hľadá potrava. „Sledovali sme cez kameru že tri dni chodila mamina na prázdno bez potravy a tak som sa poradil s odborníkmi z ochrany dravcov, ako ich môžem posilniť, čo im mám kúpiť,“ vysvetľuje.

Na ich odporúčanie im nakrájal kuracie mäso a do pár minút bolo po ňom. „Bolo úchvatné sledovať ako najskôr samička nakŕmila deti a keď čosi zvýšilo, dala si aj ona,“ prezradil pre Žijem v Ružomberku. Kamera sokola myšiara sa nachádza v okolí Katolíckej univerzity a práve dnes jedno z mladých opustilo hniezdo a do pár dní pravdepodobne odletia všetky.

V Bešeňovej sa počas sledovania udiala tiež zaujímavosť. Prileteli tam údajne dva bociany s kruhovým značením, takže o obidvoch mali informácie o pôvode. „Tešil som sa, keď samička čakala na hniezde, že budeme mať pekný príbeh. No samček s českým krúžkom prišiel neskôr a už nestihli mať mladé.. Brali sme to s humorom, že bol asi v karanténe, keď meškal. Veríme, že na ďalší rok spoločne zahniezdia,“ odhalil ďalšiu historku, Ivan Daráni.

O techniku sa treba starať

Podľa Darániho sú kamery, o ktorých ani nevedia, no i také, ktoré si vyžadujú starostlivosť. Veľa z nich je potrebné pravidelne čistiť. Kamera, ktorá sa nachádza pod vodou sa zanáša najviac a aspoň raz za mesiac si vyžaduje údržbu. „Pri hniezdach bocianov sa veľakrát stane, že bocian pri vykonaní svojej potreby je natoľko presný, že ju zasiahne. Tam je to už len otázka šťastia, či ju očistí dážď, alebo je potrebné tam ísť,“ vysvetľuje a jedným dychom dodá, že pokiaľ to je len v úvode, keď do hniezd prilietajú a nemajú vajíčka, tak to je bez problémov. „Keď sú už mladé v hniezde, tak zasahujeme len pokiaľ to nie je nevyhnutné, alebo v prípade ohrozenia ich života,“ približuje pre Žijem v Ružomberku milovník prírody.

Kamery rozmiestňujú predovšetkým tam, kde sa to dá jednoducho aj po technickej stránke zrealizovať. „Tu na Liptove je to pre nás maličkosť, lebo pracujem vo firme, ktorá poskytuje internet a tak sú tu široké možnosti. Samozrejme vieme ísť aj do iných miest, no tam je to už hlavne technicky a finančne náročnejšie,“ vysvetľuje Ružomberčan Daráni.

Teší sa, že Kukáčov (tak nazýva svojich sledovateľov stránky autor, poz. redakcie) podporujú priaznivci rôznymi dobrotami pre zvieratká. Za dvanásť rokov starostlivosti o svoj portál sa Ivan Daráni dozvedel a naučil veľa. „To sa nedá popísať a nemyslím, že som sa naučil len ja, ale tisícky divákov. Najväčším zadosťučinením pre mňa bolo, keď sa podarilo práve vďaka kamerám zachrániť ľudský život,“ s nekonečnou energiou v hlase dodal autor projektu kukaj.sk.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia