Spojená škola v Ružomberku dáva priestor na štúdium aj deťom s mentálnym postihom

Spojená škola v Ružomberku dáva priestor na štúdium aj deťom s mentálnym postihom

RedakciaAktuality26.9.2019

Spojená škola v Ružomberku (Stredná odborná škola obchodu a služieb a Odborné učilište) je zameraná na prípravu žiakov v učebných odboroch pre uplatnenie v službách. Ako jedna z malého počtu škôl v regióne, má práve táto škola vytvorené vhodné podmienky pre výchovu a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. „Ide o mentálne postihnutie , v príprave u nás pokračujú deti, ktoré nenavštevovali štandardnú základnú školu, ale špeciálnu základnú školu. Hlavným cieľom učebného programu pre nich je, aby zvládali prípravu do života a získali zručnosť pri jednoduchých, pomocných činnostiach spojených s prípravou jedál,“ vysvetľuje riaditeľ Spojenej školy Ružomberok, Július Bruncko.

V novovybudovanom kútiku si študenti s mentálnym postihom oddýchnu

Pod vedením učiteľov a majstrov odbornej výchovy sa žiaci pripravujú v odbore Obchodná prevádzka, práca pri príprave jedál. Odbor je koncipovaný tak, aby sa žiaci vedeli v kuchyni orientovať a všetky pomocné práce zvládli a vykonávali samostatne. Pri vyučovaní prevláda praktické učenie, ktoré je teóriou dopĺňané o vedomosti potrebné pri príprave jedál, zabezpečení hygieny a bezpečnosti pri práci v prevádzkach.

Na odbornú prax chodia žiaci aj do školských jedální, kde pomáhajú a zároveň sa učia jedlo pripraviť. „V jednej triede môže byť maximálne 14 detí s mentálnym postihom. Sú to prevažne žiaci z Ružomberka a okolia. Tieto špeciálne triedy majú skrátené vyučovanie, ktoré sa realizuje podľa špeciálnych učebných osnov,“ konštatuje Bruncko, ktorý študentov pochválil, že sa v rámci ich možností učia dobre, málokedy opakujú ročník a prejavujú radosť nad všetkým novým, čo zvládnu a sa naučili. Podľa neho sú tieto deti oveľa vďačnejšie, ako zdravé deti. Na škole sa usilujú aj o ich integráciu medzi ostatných žiakov. Škola, vzhľadom k tomu, že v týchto priestoroch funguje už viac ako dve desaťročia, by potrebovala aj obnovu zariadenia tried. Niekedy z rozpočtu stanoveného zriaďovateľom nie je možné zabezpečiť potrebné, hoci štandardné vybavenie. Aby triedy pre teoretické vyučovanie spĺňali základné požiadavky komfortu pre žiakov a učiteľov je potrebné hľadať pomoc. „Vďaka pomoci sponzorov sa snažíme vytvoriť optimálne podmienky na učenie. Tento rok nám Nadácia Supra finančne prispela na nákup nového nábytku do tried práve pre študentov v odbore Obchodná prevádzka, príprava jedál,“ teší sa riaditeľ.

Príprava dukátových buchtičiek

Navštíviť školu a nepozrieť do „dielne“ by bola škoda. Ako sme sa spoločne presúvali, už na chodbách rozvoniavalo jedlo. Štyria študenti za pomoci majsterky pripravovali kalerábovú polievku a dukátové buchtičky. V prvom ročníku sa žiak musí naučiť aj ako bezpečne pracovať s nožíkom, ako zapnúť šporák, či umývať a utierať riady. To sú základné činnosti, ktoré musia žiaci s mentálnym hendikepom zvládnuť a vykonávať v podstate mechanicky. „Ja so žiakmi, ktorí majú mentálne postihnutie pracujem viac ako 20 rokov. Musela som sa naučiť trpezlivosti, vedieť vysvetliť veci tak, aby ma rozumeli. Počúvať ich a odpovedať im aj na banálne otázky. Dnes, keď hodnotím prácu s takýmito žiakmi, musím im poďakovať, čomu všetkému ma naučili oni. Každý jeden z nich potrebuje individuálny prístup, jeden je slabší, iný šikovnejší. Teší nás, keď si po absolvovaní školy nájdu prácu. Vďaka štúdiu na našej škole nadobudnú návyky a zručnosti, ktoré sú pre nich cenné aj v bežnom živote,“ povedala majsterka odborného výcviku Božena Demková.

Po troch rokoch štúdia absolvujú žiaci záverečné skúšky. Tí slabší dostanú osvedčenie o zaškolení. Študenti, ktorí preukážu zvládnutie predpísaných kompetencií nad 60% sú zaradení na absolvovanie skúšok končiacich získaním výučného listu. „A s ním sa práca hľadá oveľa ľahšie, “ dodala B. Demková.

Často títo naši špeciálni žiaci zostávajú deťmi po celý život, ale vďačnými deťmi. Ďakujú za poskytnutú možnosť pracovať a svoju radosť prejavujú nefalšovanou lojalitou,“ vyjadril svoj vzťah k žiakom s mentálnym postihom, J. Bruncko.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia