Trojdňové akcie podporia kultúrne dedičstvo pohraničia a zvýšia turistickú atraktivitu území partnerov spoločného projektu.
Ružomberok v spolupráci s Wiślańskim Centrom Kultury realizujú od júna do októbra 2025 s rozpočtom takmer 75-tisíc eur spoločný projekt Cestou tradície, ktorý je spolufinancovaný z eurofondov a zo štátneho rozpočtu SR.
Podporia kultúrne dedičstvo
Cieľom spolupráce je posilniť prezentáciu a zachovanie tradičných remesiel a ľudovej kultúry v slovensko-poľskom pohraničí. Zameriava sa aj na podporu tvorcov tradičných hodnôt, zvýšenie atraktivity kultúrneho a prírodného dedičstva a jeho využitie v oblasti cestovného ruchu.
Ružomberok so svojou unikátnou pamiatkovou lokalitou Vlkolínec (UNESCO) a podhorské oblasti Wisly predstavujú ideálny priestor na realizáciu podujatí podporujúcich kultúrne dedičstvo. Spoločný projekt tak bude impulzom k rozvoju cezhraničnej spolupráce nielen medzi inštitúciami, ale aj medzi miestnymi komunitami a neformálnymi skupinami. Očakávaným prínosom je zvýšená prepojenosť obyvateľov a ich aktívna účasť na zachovaní a rozvoji kultúrnych hodnôt.
My u vás, vy u nás
Pre obyvateľov partnerských miest i návštevníkov sú pripravené dva trojdňové letné festivaly. Prvý sa pod názvom My u Vás – všetko, čo je naše, uskutoční od 11. do 13. júla vo Wisle v Poľsku. V jeho programe u stretnutia s kultúrnymi tradíciami a s prírodou mesta Wisla.
Pre divákov sú pripravené workshopy spojené s poznávaním prírodného dedičstva, fauny a flóry, remeselné dielne pod vedením miestnych ľudových umelcov či umelecké vystúpenia folklórnych súborov a skupín z Poľska i zo Slovenska. Súčasťou bude i sochársky plenér, na ktorom vznikne päť plastík. Budú umiestnené v Aleji príbehov a legiend vo Wisle a prezentované spolu s rozprávaním príbehov a legiend Těšínskeho Sliezska.
Druhý festival sa pod názvom Vy u nás uskutoční 5. až 7. septembra v Ružomberku a vo Vlkolínci. Pre divákov usporiadatelia pripravili program, ktorého súčasťou budú tvorivé dielne a workshopy zamerané na tradičné remeslá, najmä na spracovanie ovčej vlny, ľanu a prírodného textilu.
Doplní ho výstava súčasnej textilnej tvorby inšpirovaná tradíciou v priestoroch ružomberskej Synagógy, plenér pre desiatich výtvarníkov z Poľska i zo Slovenska, komentované prehliadky turistických chodníkov vo Vlkolínci, prezentácia remeselníkov, vystúpenia súborov a skupín obidvoch partnerov.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia