Spomaľte svet na Slow Art Day v galérii a odnesiete si nevšedný zážitok

Spomaľte svet na Slow Art Day v galérii a odnesiete si nevšedný zážitok

RedakciaAktuality5.4.2019

Galéria Ľudovíta Fullu sa do Slow Art Day zapája ako jediná umelecká inštitúcia na Slovensku a v stredoeurópskom priestore vôbec. Podujatie je v tomto roku celosvetovo vyhlásené na sobotu, 6. apríla 2019, na 7 kontinentoch a 166 rôznych miestach sveta.

Zdroj: Andrea Kapráliková

„Jeho s cieľom je objavovanie umenia. Prívlastok „slow“ má význam spomalenia, ktorého výsledkom je lepšie sústredenie pozornosti, koncentrácia orientáciou našich zmyslov na jemné detaily, ktoré v uponáhľanom svete bežne prehliadame,“ vysvetľuje pre portál Žijem v Ružomberku Andrea Kapráliková, galerijná pedagogička z Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Dodala, že postupným objavovaním umenia vo svojich formách, farbách či textúrach, sa aktivuje myseľ a emócie. Týmto mentálnym tréningom získame okrem vzrušujúceho umeleckého zážitku aj skúsenosť zníženia stresových faktorov, ktorým čelíme takmer každý deň. V tejto súvislosti siahame až k Aristotelovi, pretože práve on formuloval pozitívne vplyvy umenia na duševný život človeka. Podľa neho sa dokonca prežívaním deja umeleckého diela dá získať povznášajúci a očisťujúci účinok - katharsis.

Zdroj: Andrea Kapráliková

Ako to funguje?

„Princíp Slow Art Day spočíva vo vopred určenom výbere niekoľkých umeleckých diel, na ktoré majú návštevníci stanovený čas skúmania a kontemplovania,“ pokračuje Andrea Kapráliková. Pracovníci galérie sprevádzajú návštevníkov a po čase spomaleného pozorovania zdieľajú svoju skúsenosť formou diskusie medzi sebou a pracovníkmi galérie.

Slow Art Day oslavujú aj vo svete

História Slow Art Day siaha do roku 2008, kedy sa jeho zakladateľ, Phil Terry rozhodol zmeniť spôsob bežnej percepcie umenia. Na základe svojej vlastnej skúsenosti povrchného vnímania umeleckých diel v Jewish museum, si v krátkom čase, pričom štandardom pre vnímanie je 8 sekúnd, vybral len pár z nich, ktoré pozoroval pomaly a koncentrovane, čo mu prinieslo novú zmyslovú a ideovú skúsenosť s umením. O rok neskôr pokračoval v tomto experimente s ďalšími návštevníkmi v Museum of Modern Art v New York City, kde sa stretol s pozitívnymi reakciami, vďaka čomu sa sformovalo medzinárodné podujatie s názvom Slow Art Day, do ktorého sa roku 2009 prihlásilo 16 múzeí a galérií v Spojených štátoch, Kanade a Európe. Dnes je počet prihlásených inštitúcií podstatne vyšší.

Zdroj: Andrea Kapráliková

Podujatie začína o 15:00 hodine v priestoroch Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku a je vhodné pre všetkých návštevníkov, vrátane školákov od 7 rokov. Vstupné je symbolické, 0,50€. „Pozývame Vás spomaliť do galérie a odniesť si nevšedný zážitok z umenia!,“ odkazuje Andrea Kapráliková nielen Ružomberčanom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia