Účastníci podujatia si v čase adventu pripomenuli tragédiu ľudí, ktorí skončili v koncentračných táboroch. Väčšina z nich ich podmienky neprežila.
František Munk a Gizela Kohnová, ktorí sa zosobášili v roku 1923 v Lučenci, pochádzali z dobre situovaných židovských rodín. Po čase sa rozhodli rozísť s izraelitským náboženstvom a vystúpiť zo židovskej náboženskej obce. Do Ružomberka prišli v roku 1938, keď F. Munk sa stal riaditeľom tamojšej celulózky. Ich štrnásťročný Tomáš študoval na Štátnom slovenskom reálnom gymnáziu.
V Ružomberku Munkovci naplnili svoje odhodlanie prestúpiť do katolíckej cirkvi. V septembri 1939 sa obrátili na ružomberského farára Jána Ferjenčíka, ktorý ich v novembri ten istý rok pokrstil. Z ich strany nešlo o vypočítavý krok, keďže vtedajšom slovenskom štáte sa začalo prenasledovanie Židov. Potvrdili to neskoršie preživší pamätníci a dobové dokumenty.
Protižidovské represie na Slovensku nadobudli výraznú silu po potlačení Slovenského národného povstania. Neochránili ich ani prezidentské výnimky. Fašistická polícia sa zamerala aj na Munkovcov. G. Munkovú zaistili príslušníci nemeckej bezpečnosti 14. decembra 1944, zanedlho zatkli aj Františka a mladšieho syna Juraja. Na druhý deň Nemci vtrhli do ružomberského jezuitského noviciátu a zadržali aj Tomáša. Po dvoch týždňoch, ktoré rodina strávila v ružomberskej väznici, ich koncom roka odtransportovali do koncentračného tábora v Seredi. V polovici januára ich odtiaľ previezli do rôznych koncentračných táborov. G. Munkovú so synom Jurajom odviezli do tábora Bergen-Belsen, kde obaja zahynuli. Tomáš s otcom skončil v tábore Sachsenhausenu. Jeho velenie ho v polovici apríla 1945 rozhodlo evakuovať, aby väzni nepadli do rúk Sovietskej armády. Na pochod smrti ich vyhnali 21. apríla 1945. Tomáš bol v zlom zdravotnom stave, nevládal chodiť. Otec sa mu snažil pomôcť, ale dozorca nemal s nimi zľutovanie. Zastrelil ich. Tomáš mal 21 rokov. Je jediným slovenským jezuitom, ktorý bol zavraždený fašistami.
Smutný príbeh rodiny Munkovcov, ale aj ďalších ľudí, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch, pripomenul koncert v synagóge. Vystúpil na ňom Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela. Uviedol okrem iných Divertimentá (výber) do Vwolfganga Amadesua Mozarta, Symfóniu h mol č. 10 od Felixa Mendelssohna, ako aj Canticu Slovaca od Ladislava Kupkoviča.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia