Športové rybárske preteky zamerané na lov kapra tento rok zrušili

Športové rybárske preteky zamerané na lov kapra tento rok zrušili

RedakciaAktuality5.6.2020

Zákon o rybárstve zakazuje loviť ryby na kaprových vodách od 15. marca do 31. mája. Výnimkou je obdobie od 1. mája do 31. mája, kedy majú užívatelia kaprových revírov možnosť usporiadať rybárske preteky. Väčšina mestských a miestnych organizácií plánovala usporiadať v máji viacero pretekov. Hoci pandémia nemala žiadny vplyv na bežný začiatok rybárskej sezóny, v porovnaní s minulým rokom zrušila športové rybárske preteky.

S Miroslavom Zontágom – hospodárom z Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Ružomberku sme sa rozprávali o rybárčení i love kapra v ružomberských revíroch ako najobľúbenejšej rybe športových rybárov na Slovensku.

Kapor je naša typická vianočná ryba. Je to všežravec, šľachtená ryba pôvodom z Ázie. U nás žije v stojatých vodách, ale aj v nížinných riekach. Loví sa na kukuricu a chlieb, prípadne na červíka. Patrí tento druh ryby k najobľúbenejším?

Jednoznačne. V rámci Slovenska kapor rybničný určite patrí k najobľúbenejšej rybe. Ale tu, na severnom Slovensku, k nemu môžeme priradiť aj pstruha potočného, pstruha dúhového a určite aj lipňa tymianového. Na Liptovskej Mare je ešte mimoriadne obľúbeným aj lov zubáča veľkoústeho.

Aké návnady sa používajú na jeho lov?

Kapor sa loví väčšinou spôsobom na položenú – teda tak, že rybárske prúty sú nahodené a položené v stojanoch. Ako návnady sa väčšinou používajú, okrem kukurice, tzv. boilies – špeciálne guličky, ktoré sú vyvinuté iba pre lov kapra. Kaprárskym nástrahám sa venujú mnohé debaty, ktoré by vystačili aj na celé rybárske knihy. V zásade možno skonštatovať, že na lov kapra sa používajú rôzne overené živočíšne, rastlinné, ale aj umelé nástrahy.

Poznačila pandémia všeobecne termíny lovu rýb?

Nie. Lov rýb začal podľa termínov stanovených v rybárskom zákone. Pandémia nemala žiadny vplyv na zvyčajný začiatok rybárskej sezóny. Jediný rozdiel, oproti minulým rokom, je zrušenie športových rybárskych pretekov z dôvodu príslušných nariadení Ústredného krízového štábu. To nás mrzí, pretože sme sa na preteky tešili, ale zdravie je prvoradé...

Budú tento rok preteky zamerané na lov kapra?

Športové rybárske preteky zamerané na lov kapra organizujeme zvyčajne na vodnej nádrži v Hrabove. No tento rok, žiaľ z časového hľadiska, nebudú. Ich ďalší ročník bude až v roku 2021. Srdečne vás pozývame.

Platili počas pandémie špeciálne opatrenia aj pre rybárov?

Áno, platili v zmysle nariadení Ústredného krízového štábu. Celý organizovaný život sa v rybárskej organizácii prakticky zastavil. Zrušili sme výborové schôdze, výročnú členskú schôdzu, brigády aj zarybňovanie. Dočasne sme tiež zrušili predaj povolení, ktorý sme neskôr začali realizovať bezkontaktne prostredníctvom pošty. Dúfame však, že núdzový stav, ktorý je stále na Slovensku vyhlásený skončí a my sa budeme môcť vrátiť do normálneho „rybárskeho“ života.

Kde všade sa dá loviť kapor v ružomberských revíroch?

Naša organizácia obhospodaruje dva kaprové rybárske revíry: vodná nádrž Hrabovo s výmerou 2 ha a vodná nádrž Liptovský Sliačik, taktiež s rovnakou výmerou. V týchto nádržiach je možné loviť kapra rybničného, ale aj ostatné nížinné druhy rýb (lieň, amur, šťuka, úhor). Hrabovo je vodná nádrž, ktorá sa nachádza v závere Hrabovskej doliny pri Ružomberku a Liptovský Sliačik je štrkoviskom situovaným v úzkom priestore medzi riekou Váh a letiskom v Liskovej.

Loviaci rybár musí pri love dodržiavať rybárske predpisy, ktoré sú dosť prísne. Aj ulovený kapor musí spĺňať predpisové parametre?

Rybár pred každým začiatkom lovu je povinný si do záznamu o dochádzke k vode zapísať dátum lovu a číslo rybárskeho revíru. Lov rýb bez splnenia tejto povinnosti sa považuje za pytliactvo. Ak sa rybár zameriava na lov kapra, tak po jeho ulovení musí kapra odmerať, aby zistil akú má dĺžku tela od začiatku až po koniec chvostových lúčov. Ak kapor dosahuje najmenšiu lovnú mieru a rybár si ho chce privlastniť, musí pred znovunahodením udice zapísať do záznamu o úlovkoch jeho privlastnenie, kde uvedie jeho dĺžku a približnú hmotnosť. V prípade, že kapor nedosahuje najmenšiu lovnú mieru (niekde platí aj horná lovná miera), v takom prípade je loviaci rybár povinný rybu ihneď pustiť späť do vody.

Aká je u nás predpísaná najmenšia lovná miera?

U nás má kapor predpísanú najmenšiu lovnú mieru 40 cm. Rybár si môže privlastniť počas jedného dňa lovu, aj keď loví vo viacerých rybárskych revíroch, najviac dva kusy kapra. Denný lov rýb skončí, ak si rybár privlastnil buď povolený počet rýb, alebo najviac 5 kg rýb za deň. Ak teda rybár ulovil kapra o hmotnosti viac 5 kg, jeho denný lov končí, aj keď ide len jeden kus. V prípade, že si rybár už jedného kapra nechal a ten je ľahší ako 5 kg (musí byť však väčší ako 40 cm) môže si uloviť aj druhého kapra, už s ľubovoľnou hmotnosťou – ale opäť musí byť splnená najmenšia lovná miera 40 cm.

Loviaci rybári by si mali dobre preštudovať rybársku vyhlášku. Nerešpektovaním rybárskych predpisov riskujú disciplinárne, prípadne trestné stíhanie.

Prezradili by ste čitateľom recept, ako chutí kapor najlepšie?

Tých receptov je mnoho. Stačí nazrieť do internetu. Ja by som určite odporučil údenie v teplom dyme, prípadne v rýchloudiarni. Ale osvedčený recept, ktorým nič nepokazíte je klasický vyprážaný filet z kapra. Pre nás rybárov je však najkrajší pocit, keď rybu, ktorú ulovíme aj pustíme späť do vody a doma v kuchyni si dáme klasický bravčový rezeň.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia