Starosta Komjatnej : Snažím sa myslieť dopredu

Starosta Komjatnej : Snažím sa myslieť dopredu

RedakciaAktuality14.10.2019

Najsevernejšia dedina ružomberského okresu má aktuálne 1530 obyvateľov. Miestna časť Studničná je s obcou prepojená kilometrovou cestou cez les. Obec je situované v krásnom horskom prostredí na severnom okraji Veľkej Fatry, pod úpätím Šípskej Fatry pri hornom toku potoka Komjatná . „Zo Studničnej vedie cesta na Radičinú. Túto trasu pozná a využíva veľa turistov,“ dáva do pozornosti starosta.

Kostol sv. Gála

Historici sa všeobecne prikláňajú k názoru, že názov Komjatnej je odvodený od slova komnata, označujúceho izbu s komínom a kozubom určenú na bývanie a nápadne odlišnú od vtedajších bežných zrubových stavieb. Názov interpretujú, ako synonymum prícestného hostinca v blízkosti významnej krajinskej cesty vedúcej z doliny Váhu smerom na sever na Oravu a do Poľska. Komjatná je známa nálezmi z mladšej doby bronzovej - mečov liptovského typu, sekier a kosákov a aj sídliskom púchovskej kultúry. Podľa archeologických nálezov dokazujú, že už v 10.storočí bolo územie dnešnej Komjatnej už osídlené.

Nový svätostánok budúci rok

Nový kostol Nanebovstúpenia Pána dokončia budúci rok

Nad Studničnou sa vypínajú vežovité vápencové bralá. Ide o mohutný zaujímavý skalnatý útvar známy pod menom Skalka alebo Deväť kostolov, pretože ho tvorí viacero výrazných vrcholov. Pred niekoľkými rokmi na jeden z nich umiestnili dvojkríž. „Tento rok sa nám podarilo na Studničnej vytvoriť krásne zákutia ako vodný mlyn, nájsť tam môžete studničku a máme tam kolibu pod Sklakou. Je to veľký altánok s detským ihriskom,“ hovorí starosta.

Veriaci v Komjatnej majú k dispozícii veľký Kostol sv. Gála v centre dediny. „Pre obyvateľov časti Studničná je to trochu ďaleko,“ priznáva starosta. Na bohoslužby využívajú aj malú Kaplnku Nanebovstúpenia Pána v Studničnej, ale tá už kapacitne nestačí. Preto sa obyvatelia rozhodli postaviť si nový, väčší kostolík.
Nový kostol Nanebovstúpenia Pána plánujeme dokončiť a vysvätiť v budúcom roku, kedy je aj výročie prvej písomnej zmienky o Studničnej,“ hovorí Brtko.

Deti už v novej škôlke

V Komjatnej majú novú škôlku

Tento rok sa dedine podarili viaceré investičné akcie, napr. rekonštrukcie požiarnej zbrojnice, vodovodu na ulici Pod stráňou vrátane vodovodných prípojok pre každú domácnosť. Komjaťania sa môžu pochváliť novovybudovanou materskou škôlkou, ktorá bola kedysi umiestnená v dvoch budovách.
Škôlka je vybudovaná z obecných peňazí, dedinu stála okolo 800 000 EUR, investovali sme aj do kuchyne a prijali nové učiteľky “ povedal pre náš portál starosta obce Otto Brtko.

Budúci rok plánujú opraviť cesty, všetko sa však odvíja od rozpočtu, ktorý bude pre obec schválený. „Pohrávam sa aj s myšlienkou, keďže pitnej vody je čoraz menej, vybudovať ešte jeden rezervoár,“ hovorí o svojich plánoch starosta, ktorý sa drží hesla myslieť pre svoju obec dvadsať rokov dopredu.

Titul najkrajšia obec ružomberského okresu

Komjatná nedávno v anketovom hlasovaní spravodajského portálu o najkrajšiu obec získala prvú priečku. „Musím sa veľmi poďakovať aj ľuďom v našej dedine. Toľko obnovených a upravených domov, ako sú v našej obci inde nenájdete,“ teší sa z aktivity svojich obyvateľov Brtko. Rozhodujúcu úlohu v hlasovaní podľa neho zohrala aj časť Studničná, ktorá sa pýši krásnym prostredným. Dedinu sa snažia obyvatelia udržiavať v čistote a hlavne úcte k prírode. „Každá obec je niečím výnimočná, tá naša má určite najkrajšiu prírodnú scenériu,“ tvrdí starosta. Okrem toho do pozornosti dáva školu, škôlku, multifunkčné ihrisko a obecný úrad s fontánou. Starosta prezrádza ešte jednu výnimočnosť tohto prekrásneho údolia. „Komjatná je zároveň lezeckou oblasťou má 25 odistených lezeckých ciest. Cesty majú dĺžku od 20 do 40 m."

Na úrade 17 rokov

Kňaz Peter Túry so starostom Ottom Brtkom

Podľa starostu sú problémy v každej dedine, či meste. „Snažím sa ich riešiť s chladnou hlavou a nechám si vždy všetko najskôr uležať v hlave,“ tvrdí Brtko, ktorý vo funkcii starostu pôsobí už 17 rokov. Dodal, že komunikácia a porozumenie je najdôležitejšie pri práci s občanmi. „Ľudia vidia iba jednu stranu mince a tú druhú prijímajú ťažko,preto je nutné komunikovať a spolu hľadať riešenie,“ vysvetľuje hrdý obyvateľ a starosta najkrajšej obce dolného Liptova Otto Brtko.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia