Starosta Milan Frič : Som čistokrvný Sliačan

Starosta Milan Frič : Som čistokrvný Sliačan

RedakciaAktuality15.7.2019

Dedinu tvoria tri geograficky samostatné časti – Nižný, Stredný a Vyšný Sliač. „V súčasnosti sme vytvorili viac ako 600 stavebných podzemkov. Teší ma, že v obci pretrváva obrovský záujem o výstavbu rodinných domov,“ hovorí starosta obce Milan Frič.

Kostol sv. Šimona a Júdu v Liptovských Sliačoch patrí k najvzácnejším pamiatkam stredovekej sakrálnej architektúry

Obec má vzhľadom na svoju veľkosť a počet obyvateľov náležitú vybavenosť. Nachádza sa tu škôlka aj základná škola, zdravotné stredisko, niekoľko obchodov s potravinami, mäsiarstvo, tenisové kurty, ihriská, pohostinstvá, stavebniny, pošta, knižnica, píla, autoservis, služby ako kaderníctvo, kvetinárstvo.

A nemôžeme zabudnúť na dva kostoly farský kostol sv. Šimona a Júdu a filiálny kostol Dvoch sŕdc. Podobných stavieb, ako je Kostol Dvoch sŕdc v Liptovských Sliačoch, na Slovensku nie je veľa ak vôbec sú.

Novovybudovaná oddychová zóna pri prameni

Oddychová zóna pri prameni

Ak plánujete návštevu dediny rozhodne nevynechajte oddychovú zónu pri prameni. „V rámci cezhraničnej spolupráce obec dostala viac ako 35 000 EUR. Vďaka týmto zdrojom vznikla v oblasti oddychová zóna, ktorá sa stala pre mnohých lákadlom,“ pýši sa starosta.

Na skok do Partizánskej Ľupče

Socha kňaza Jozefa Kútnika Šmálova je súčasťou námestia pred kostolom Šimona a Júdu v Strednom Sliači.

Cestovanie medzi liptovskými dedinami je rýchlejšie a jednoduchšie. Z Vyšného Sliača od Teplého prameňa sa dá momentálne presunúť do centra Partizánskej Ľupče za štyri minúty. „Trasa do susednej dediny sa miestnym skrátila zo 16 na asi 2 kilometre. Trasa do Ružomberka sa tak stala kratšou približne o štyri kilometre,“ vysvetľuje starosta M. Frič.

Pribudnú chodníky a stacionár pre dôchodcov

Momentálne sa v obci intenzívne pracuje na rozšírení chodníka v Nižnom Sliači popri hlavnej ceste, ktorý je podľa starostu maximálne vyťažený. „Chodníky sú pre obec prioritou a v tomto roku budeme na ich dobudovaní intenzívne pracovať,“ vysvetľuje.

Zdravotné stredisko v obci čaká plánovaná nadstavba. Zdroj foto: M.Frič

Projekt z Ministerstva zdravotníctva je v dedine plánovaný tento rok. „Z tohto rezortu nám prišlo vyjadrenie, že obec splnila všetky podmienky. Očakávame, dobrú správu, ktorá sa týka rekonštrukcie zdravotného strediska a plánovej nadstavby. Tam bude vybudovaný stacionár pre dôchodcov,“ pokračuje v popise svojich plánov Milan Frič.

Obec má rozpracované plány na zberný dvor a kompostovisko. V blízkej budúcnosti plánujú v Kultúrnom dome vymeniť parkety a zatepliť ho. „Náš kultúrny dom je maximálne vyťažený, určite aj tým, že je najväčší v okrese a slúži, ako priestor na mnohé rodinné a kultúrne akcie,“ spresňuje starosta obce, s najväčším počtom obyvateľov v okrese.

Tri dobrovoľné hasičské zbory

Obec je zo Zákona povinná mať jeden Dobrovoľný hasičský zbor. „Tam, kde hasiči splnia zákonom dané náležitosti, môže ich byť aj viac. Konkrétne v našej obci je v každej časti jeden zbor,“ vysvetľuje starosta a dodáva, že nedávno skolaudovali novú požiarnu zbrojnicu vo Vyšnom Sliači. V Nižnom uskutočnili tiež rekonštrukciu priestorov zbrojnice.,. „Tento rok chceme pripraviť projekt a dať do poriadku v Strednom Sliači na námestí, ktorá je prvou, pôvodnou zbrojnicou“ uzatvára tému o hasičoch M. Frič.

Čistokrvný Sliačan

Starosta obce Milan Frič

Milan Frič pochádza z Vyšného Sliača a ako počas rozhovoru priznal je obrovským patriotom. „Som čistokrvný Sliačan a hrdý právom na našu dedinu. Prvé, keď ma zvolili za starostu som dal postaviť znak Liptovských Sliačov a pre mňa osobne - to je obrovská srdcovka,“ priznáva starosta, ktorý týmto dielom zároveň odkrýva vzťah k obci. Na dedinu je hrdý, aj ako starosta aj ako občan.

Život v obci je podľa Milan Friča pestrý a obyvatelia nájdu kultúrne, spoločenské a športové vyžitie. „Toto leto u nás vystupovali Kollárovci, máme tu športový areál, tenisové kurty, kulturistický klub, bohatý folklór. Široko ďaleko je známy folklórny festival Liptovské dni matky. V dedine si nájdu všetky vekové kategórie program podľa záujmu,“ menuje M. Frič.

Túto nedeľu sa v obci uskutoční cyklopretek Sliačanský pedál, ktorý začína mať čoraz väčšiu popularitu. „Máme prihlásených viac ako 150 účastníkov, registrácia trvá do 19.7. 2019, ale aj priamo na mieste“ pozýva starosta. Ide o súťaž terénnych bicyklov, ktoré štartujú pri Amfiteátri. Všetky potrebné informácie nájdete na facebookovom profile Sliačanský pedál.

S Milanom Fričom sa lúčime, prajeme mu všetko dobré, nech sa mu v rozvoji obce darí, samozrejme nech sa darí aj všetkým obyvateľom Sliačov v rozvoji, ale aj v udržiavaní tradícii.

Nabudúce prinesieme pozdrav z Lúčok, kde nás nasmeroval starosta Milan Frič.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia