Štartuje cyklistický klenot Okolo Slovenska, aj dvomi svetovými šampiónmi

Štartuje cyklistický klenot Okolo Slovenska, aj dvomi svetovými šampiónmi

Ján SvrčekAktuality25.6.2024

Zajtra (26. júna) tímovou časovkou (od 19:00 hod.) v Dunajskej Strede, na 28,8 km trati odštartuje oficiálny program medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska.

Na pretekoch, ktoré po roku zase zavítajú aj do Ružomberka (v sobotu 29. júna tu bude cieľ štvrtej, 183,5 km etapy, so štartom v Partizánskom), sa predstaví 147 cyklistov z 22 krajín, sústredených do 21 tímov. Jazdcov čaká 710,5 km s devätnástimi horskými a ôsmimi rýchlostnými prémiami. Podujatie UCI 2.1 vyvrcholí v nedeľu (30. júla) vvo Vysokých Tatrách, na Štrbskom Plese. Pôjde teda netradične, zo západu na východ, pričom atraktívna tímová časovka sa do programu vracia po desiatich rokoch.

Organizátorom sa opäť podarilo zabezpečiť veľmi kvalitnú účasť, keď samozrejme pomyslenou čerešničkou na torte bude trojnásobný majster sveta Peter Sagan (2015 - 2017), ktorý štartuje za slovenský tím Pierre Baguette Cycling, v ktorom prevažujú mladíci. Jeho ďalšími členmi sú Tomáš Kalojiros, Andrej Líška, Daniel Vysočan, Samuel Skladan a Dušan Oravec. Slovenské cesty ozdobí aj ďalší držiteľ dúhového drese, svetový šampión z rokov 2020 a 2021 Francúz Julian Alaphilippe z tímu Soudal Quick-Step. Sagan a Alaphilippe už triumfovali tiež na slovenských cestách a to v rokoch 2021, resp. 2018.

V sobotu do Ružomberka hviezdy pelotón dorazí okolo štrnástej hodine, po Bystrickej ceste. Jazdcov čakajú dva vrchárske prémie na Kalvárii i dva prejazdy cieľom. Finiš bude pred budovou Základnej školy sv. Vincenta (približne medzi 14:30 – 14:55 hod.).

Podujatie prinesie aj obmedzenia pre motoristov. Doprava na trati bude v čase prejazdu pretekárov riadená políciou. Statická a dynamická doprava bude v meste v daný deň fungovať so špecifickými obmedzeniami. Pelotón cyklistov, spolu aj s asi 500 – členným konvoja bude prechádzať cez mesto od 14:15 do 16.00 hod. Polhodinu pred príjazdom pretekárov dôjde z bezpečnostných dôvodov k úplnému pozastaveniu dopravy na vypísanej trase v Ružomberku a v jeho okolí. Krátkodobé dopravné obmedzenia sa budú týkať najmä ulíc Bystrická cesta, Plavisko, Do Baničného, Jelence, Do Dielca, D. Makovického, Námestia Š. N. Hýroša, Mostová, Námestia A. Hlinku, Tichá, Kalvárska, Cintorínska a ulice Pod Kalváriou. Vzhľadom na to, že pelotón cyklistov bude dvakrát stúpať cez Kalváriu a odtiaľ pokračovať do Hrabova, dopravné obmedzenia krátkodobo zasiahnu aj majiteľov rekreačných chát. Počas prejazdu nebude možné vchádzať ani vychádzať motorovým vozidlom po ceste ku chatám.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia