Ministerstvo životného prostredia spustilo v júli webovú aplikáciu umožňujúcu predaj pozemkov v národných parkoch do rúk štátu. Prostredníctvom webovej stránky ponukavykupupozemkov.sk môžu vlastníci nezáväzne ponúknuť svoj pozemok v chránenom území. Cenu si môžu určiť aj sami, o finálnej kúpe z predložených nezáväzných ponúk rozhodne komisia v septembri 2023.
Na výkup vhodných pozemkov je vyčlenených takmer 68 miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti. Prihlasovanie ponúk v prvom kole je otvorené do 31. augusta 2023.
Týka sa to aj Liptova
Ponuku by mohli využiť aj majitelia pozemkov v Národnom parku Veľká Fatra, pretože od januára 2024 začne platiť nová zonácia parkov. Súčasťou je zvýšenie rozsahu 5. najvyššieho stupňa ochrany zo 7925 na 16387 hektárov v rámci bezzásahovej zóny A.
V okrese Ružomberok je NP Veľká Fatra v katastrálnych územiach Liptovská Osada, Liptovské Revúce, Ľubochňa a Ružomberok.
Časť pozemkov v národnom parku, napríklad na Smrekovici, vlastní aj mesto Ružomberok. Tieto územia spravujú Mestské lesy Ružomberok. Riaditeľ Milan Šlávka vysvetlil, čo urobia. „Smrekovica je srdcovou záležitosťou Ružomberčanov, neuvažujeme o odpredaji pozemkov na nej. Nie je dôvod, aby sa mesto vzdalo svojho majetku. Štát nám vypláca kompenzácie za to, že tam nemôžeme hospodáriť. Využívame ich na zásah proti podkôrnemu hmyzu, ktorý odtiaľ vylieta.“
Dodal, že suma nie je vôbec lukratívna. V prepočte to priemerne vychádza na približne 30 centov za meter štvorcový. Suma sa môže líšiť podľa toho, o akú oblasť ide.
„Výzva sa sústreďuje na pozemky v národnom parku od 3. stupňa nahor. Uprednostníme tie pozemky, kde je príroda najviac hodnotná z pohľadu ochrany prírody, to znamená najviac zachovalé lesné porasty, či rezervácie,“ uviedla Gabriela Kalašová, riaditeľka NP Malá Fatra.
Cieľom envirorezortu je vykúpiť do konca roka 24 tisíc hektárov pozemkov v chránených územiach do konca roka 2025. Výzva sa však týka len súkromných vlastníkov konkrétnych pozemkov, nie urbárov či komposesorátov, kde vlastníci majú podiel, nie konkrétnu parcelu.
Výhodou je, že pokiaľ štát pozemky vykúpi, do budúcna mu odpadá financovanie za ujmy. „V roku 2022 štát vyplatil súkromným vlastníkom za obmedzenie bežného obhospodarovania vo výške takmer 4,5 milióna eur na celom Slovensku,“ doplnil hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.
Postup je jednoduchý
„Národné parky potrebujú jasné pravidlá a predvídateľnosť. A práve výkup pozemkov v národných parkoch a ich manažment štátom je jedným z riešení, ako zabezpečiť účinnejšiu ochranu vzácnych lokalít a zároveň predchádzať sporom o chránené územia,“ povedal Milan Chrenko, minister životného prostredia.
Podľa šéfa envirorezortu je samotné online ponúknutie pozemku dobrovoľné a nevyplývajú z neho žiadne záväzky pre vlastníkov. Ministerstvo zistí potenciálny záujem o predaj, naopak vlastníci získajú na konci výzvy spätnú väzbu, či štát odkúpi ich pozemok. Samotný predaj je dobrovoľný, uskutoční sa až po schválení ponuky a následnom podpise zmluvy s vlastníkom.
Výhodou aplikácie je, že vlastník pozemku má možnosť ponúknuť svoj pozemok pohodlne a rýchlo, bez vypĺňania zbytočných formulárov. Aplikácia komunikuje s verejne dostupnými informáciami z katastra.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia