Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin ukončil návštevu Slovenska

Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin ukončil návštevu Slovenska

RedakciaAktuality16.9.2023

Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin ukončil návštevu Slovenska. Rozlúčil sa na letisku v Košiciach. Počas troch dní absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu a Cirkvi. Navštívil Bratislavu, Šaštín, Košice a Klokočov. S významným predstaviteľom Vatikánu sa počas jeho návštevy stretol aj ružomberský podnikateľ a filantrop Milan Fiľo.

Podnikateľ Milan Fiľo s kardinálom Parolinom.

„Teším sa, že medzi nás prišla ,druhá' najvyššie postavená osoba v hierarchii Katolíckej cirkvi. Sme za to mimoriadne vďační. Tak ako Cirkev dýcha obomi ,pľúcami‘, aj on prišiel medzi nás na západ i východ, z čoho sa veľmi tešíme. Kardinál Pietro Parolin nás povzbudil k nádeji a obnovil v nás odhodlanie spoločne kráčať ako jediný Boží ľud. Opäť nám pripomenul Máriu, Matku putovania, ktorá sa vždy vydáva na cestu. Neustaňme teda na ceste a neochabujme vo viere,“ uviedol po skončení návštevy košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober.

Na Slovensko pricestoval štátny sekretár Svätej stolice vo štvrtok 14. septembra. Prišiel na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Pricestoval pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensko a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku. Po návšteve apoštolskej nunciatúry sa presunul na stretnutie s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom. V Prezidentskom paláci ho prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Po prijatí u prezidentky nasledovalo stretnutie a obed so slovenskými biskupmi na apoštolskej nunciatúre.

Po stretnutí s biskupmi sa stretol s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a požehnal súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu. „Toto súsošie symbolizuje nielen stáročnú prítomnosť kresťanstva na Slovensku, ale aj vôľu a túžbu, ako je uvedené v Ústave SR, budovať krajinu na odkaze svätých Cyrila a Metoda, ktorí sú zároveň patrónmi Európy,“ uviedol v príhovore po požehnaní súsošia kardinál Parolin.

V Katedrále sv. Martina v Bratislave, kde za účasti viacerých biskupov a apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho predsedal slávnostnej svätej omši pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej, odovzdal všetkým pozdravy od pápeža Františka. „V srdci neustále prechováva živú spomienku na apoštolskú cestu na Slovensko, ktorá sa konala presne pred dvoma rokmi. Jeho slová a skutky naďalej rezonujú v srdciach veriacich a v celom slovenskom ľude,“ uviedol v homílii kardinál Parolin.

V piatok 15. septembra, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, predsedal kardinál Parolin slávnostnej svätej omši v Šaštíne. Pred slávnostnou svätou omšou sa hlavný celebrant v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie modlil s biskupmi modlitbu, ktorú sa s rovnakým úmyslom ako pred dvomi rokmi modlili so Svätým Otcom.

Vo svojej homílii kardinál Slovákom pripomenul, aké je dôležité byť „autentickými svedkami a dôsledne žiť svoj kresťanský život“. „Dnes Cirkev a v širšom meradle aj celá slovenská spoločnosť potrebuje kresťanov, ktorí sú nadšení a pevní vo viere, kresťanov, ktorí vedia, ako čeliť výzvam a ťažkostiam rozvíreným vetrami sekularizmu. Priemernosť nás robí vlažnými a úzkoprsými… Potrebujeme obnovené nadšenie, potrebujeme kráčať spolu s Máriou, vliať svojej viere nový dynamizmus a predovšetkým byť vzormi pre nové generácie,“ povedal štátny sekretár Svätej stolice.

Fotogaléria

tk kbs, foto: TASR

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia