Stavanie májov na dolnom Liptove

Stavanie májov na dolnom Liptove

RedakciaAktuality2.5.2023

V dedine sa vytvorili skupinky májovníkov, ktorí v hore odťali tenký strom tzv. latu, ktorú očistili od kôry a nechali ju vyschnúť, aby bola ľahšia pri stavaní. Na jej koniec pripevnili malí smrekový stromček, ktorý vyzdobili stuhami, ktoré získali z ružomberských bavlnárskych závodov.

V Liptovských Sliačoch bolo zvykom, že mládenci – regrúti sa už od zimy stretávali v jednom dome – v komore, kde sa učili pesničky a organizovali stavanie mája. V každej časti dediny postavili neraz aj okolo 20 májov. Ku koncu mája, v jednu nedeľu chodili májovníci s devami po dedine tancujúc a spievajúc. Do tanca zobrali aj gazdinú alebo gazdu. Tieto zvyky v súčasnosti udržuje tamojšia folklórna skupina Sliačanka a ružomberský folklórny súbor Liptov.

Máje tohto roku vyrástli v každej dedine na dolnom Liptove, ako aj v ružomberských mestských častiach v Hrboltovej, v Černovej. Postarali sa o tom tamojšie folklórne skupiny v spolupráci s hasičmi a s mládežou a to 30. apríla. V obci Komjatná postavili máj už v piatok 28. apríla a to pri obecnom úrade. Zaslúžili sa o to členovia tamojšieho Dobrovoľného hasičského zboru. Slávnostnú atmosféru navodil aj súbor Sliačanská sedmička. Podľa slov starostu obce Komjatná Otta Brtku v obci sa snažia udržiavať tradície. V minulsoti stavali máje mládenci, ktorí mali rukovať na vojenskú službu.

Úloha postaviť máj v obci Liptovská Teplá pripadla tohto roku tamojším hasičom, ktorí pripravili v nedeľu 30. apríla aj ľudovú veselicu v kultúrnom dome. Dobrá nálada vládla aj pri samotnom stavaní mája. Prispeli k nej Sliačanská sedmička, ale aj spevácka skupina tamojšej jednoty dôchodcov. K nim sa pridali taktiež žiaci z miestnej základnej školy. Spoločne vytvorili asi 90 minút trvajúce pásmo piesní a tancov. Samozrejme, že za ne získali aj veľký potlesk od divákov. „Moji rodičia sa veľmi tešili, keď ich dievke postavili máj. Boli hrdí. Odmenili mládencov aj jedlom a dali im sto korún do vrecka,“ zaspomínala Viera Hrbčeková vedúca folklórnej skupiny seniorov z L. Teplej.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia