Staviame máje na dolnom Liptove

Staviame máje na dolnom Liptove

RedakciaAktuality1.5.2022

V tunajších dedinách malo viacej podôb, ale ich podstatou bolo postavenie májov pred domami dievčat. Májová obyčaj ožila 29. apríla na nádvorí Spojenej školy v Ružomberku. Približne 20 chlapcov a dievčat si pripravilo piesne, ktoré súviseli s danou tradíciou. K tomu pridali aj tance a na školskom dvore vytvorili pestrofarebnú riavu z ľudových odevov z obec Liptovské Sliače. Samozrejme, že aj postavili máj, aj keď trochu menší, ako bývalo zvykom. Veď už spomínanej obci dosahovali aj 20 metrov.

Nuž a ako sa stavali máje v L. Sliačoch? Tak to si budú môcť pozrieť jej návštevníci v sobotu večer 30. apríla pri tamojšom kultúrnom stredisku. Postarajú sa o to členovia tamojšej folklórnej skupiny Sliačanka približne o 18. 30 h. Máj v tento deň vyrastie aj pred Obecným úradom v Liptovskej Osade a to vďaka tamojšej folklórnej skupine Osaďan. Súčasťou bude taktiež venčenie mája. Program sa začne o 19. 00 h. Na tradičné podujatie stavania mája pozýva aj Obecný úrad v Liptovských Revúcach a to pred svoje sídlo. Milovníci folklóru sa tam stretnú 29. apríla o 18. 00 h. Isto ich zaujme nielen samotný zvyk ale aj pestrofarebné revúcke kroje.

Dolnoliptovský obyčaj stavania mája ožije aj v obci Liptovská Teplá a to 30. apríla o 15. 30 h pred tamojšou hasičskou zbrojnicou. O dobrú náladu sa postarajú členovia folklórnej skupiny z L. Sliačov, Jednota dôchodcov z L. Teplej ako aj tamojší Dobrovoľný hasičský zbor.

K Prvému máju patrí v Ružomberku aj kultúrny program v Parku Štefana N. Hýroša, ktorý sa začne o 14. 00 h. Predstaví sa v ňom folklórny súbor Liptova, ktorý uvedie scénické pásmo stavania mája a májové obyčaje.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia