Myšlienka zriadiť Centrum nájdených zvierat, ktoré momentálne funguje v mestskej časti Biely Potok vznikla ešte pred osemnástimi rokmi. Vďaka iniciatíve štatutárnej zástupkyne Oľgi Lizákovej a dobrej spolupráci s poslancami mestského zastupiteľstva, mestskou políciou a množstvom ochotných ľudí sa podarilo vybudovať útulok, ktorý funguje sedem dní v týždni. O jeho chod a najmä o samotné zvieratá sa okrem Oľgi Lizákovej stará aj pracovníčka útulku Ivana Mayerová a zopár dobrovoľníkov.
Domov pre všetky nájdené a nechcené zvieratá
Centrum nájdených zvierat v Ružomberku poskytuje strechu nad hlavou takmer všetkým druhom zvierat. Momentálne sa tu nachádza osemnásť psov a dve mačky. V minulosti tu však mali už aj zajaca, korytnačky či fretku. Ak sa v ružomberskom útulku dozvedia o nájdených dravcoch či divožijúcich zvieratách, sprostredkúvajú ich presun k ochranárom prírody v Malej Fatre alebo na malú farmu do Zázrivej.
Oľgu Lizákovú priviedla k prevádzkovaniu zvieracieho útulku a túžbe pomáhať opusteným a nežiadúcim zvieratám vlastná životná skúsenosť. „Viac ako pred osemnástimi rokmi našli moje deti na ulici túlavého psíka. Vzali sme si ho domov a začali sme sa o neho starať. Veľmi intenzívne s nami žil, chodil s nami dokonca aj na dovolenky. Jedného dňa ho však nešťastnou náhodou zrazilo auto. Tak ma to zasiahlo, že práve vtedy padlo moje rozhodnutie, že chcem pomáhať túlavým psom,“ spomína. Ako ďalej uviedla, následne pri zakladaní útulku spolupracovala s rôznymi ľuďmi. Chodili jej pomáhať aj študentky stredných škôl, medzi ktorými bola aj Ivana Mayerová, ktorá postupne začala v útulku aj naplno pracovať.
Namáhavá práca
Starostlivosť o zvieratá v útulku je podľa dlhoročnej pracovníčky mimoriadne náročná. Ako sama uviedla, nie je to len o hladkaní psíkov. „Veľa ľudí príde s tým, že chce pomôcť. No prídu dvakrát a viac už nie. Nie je to totiž len o hladkaní psíkov. Starať sa treba nie len o nich, ale aj o okolie, v ktorom žijú. Či je leto alebo mráz, vždy im treba vyčistiť koterec aj opraviť keď sa niečo pokazí. Pred pár rokmi nám zamrzla voda a tak som ju musela nosiť z rieky Revúca,“ priblížila Mayerová. Rovnaký režim ako v bežný pracovný deň majú v útulku aj počas sviatkov a starostlivosť o zvieratá musí byť rovnaká za každých okolností. Pracovníčka ráno príde, psy obriadi, vyvenčí, dá im najesť a potom sa s nimi prebehne. Štedrý deň je v Centre nájdených zvierat iný možno len v tom, že doobeda útulok navštevuje o niečo viac ľudí, ktorí im prinesú rôzne veci a potravu.
Vianočná adopcia v ružomberskom útulku nefunguje
Len nedávno sa v médiách objavila informácia o tom, že útulky pre zvieratá v Nemecku, odmietajú tento rok tzv. vianočné adopcie. S týmto názorom sa stotožňujú aj v ružomberskom útulku. Zviera nie je vec, ktorá sa požičia na sviatky a potom vráti späť. Pes, ktorý už bol raz odvrhnutý veľmi citlivo reaguje na to, ak si ho niekto z útulku vezme k sebe domov. Zrazu nadobudne dojem, že už sa do útulku nikdy nevráti. Ak si psa ľudia z rozličných dôvodov nemôžu vziať domov, môžu využiť možnosť skrášliť im deň aspoň tým, že ich pôjdu vyvenčiť. Príležitosť na to majú každý deň od pondelka do nedele, v čase od 11.00 hod. do 15.00 hod.
Seriózna adopcia je však možná aj v Centre nájdených zvierat v Ružomberku. Cez webovú alebo facebookovú stránku útulku si ľudia môžu pozrieť psov, zavolať a dohodnúť si termín stretnutia. Od záujemcu o adopciu potrebujú v útulku vedieť základné informácie ako jeho meno a priezvisko, telefónne číslo a adresu. Vždy sa na nahlásenú adresu idú pracovníčky pozrieť a preveriť či noví nádejní majitelia skutočne ponúkajú pre psa vhodné podmienky. Pes odchádza z útulku kompletne očkovaný, začipovaný a vykastrovaný. Záujemca o adopciu podpisuje s útulkom aj adopčnú zmluvu, v ktorej súhlasí s tým, že počas doby jedného roka, patrí pes ešte stále útulku a počas tejto doby ho nesmú nikomu darovať a podobne. V útulku upozorňujú na to, že ak by si to nový majiteľ kedykoľvek rozmyslel, môže psa vrátiť späť.
(foto: AM)
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia