Štiavničkárski bursovníci rozveselili celú dedinu

Štiavničkárski bursovníci rozveselili celú dedinu

RedakciaAktuality11.2.2019

Bursu pripravila tamojšia mládež - tak ako to bývalo zvykom aj v minulosti. Vtedy bursovali regrúti, mládenci idúci na povinnú vojenskú službu. K nim sa pridali ich rovesníčky. Všetci sa obliekli do krojov. Ako povedal bursovnícky richtár Damián Šida, v sprievode mali vyše 20 dievčat a chlapcov. Do spevu a tanca im vyhrávali dvaja harmonikári. K bursovníkom sa pridali aj členovia miestneho dobrovoľného hasičského zboru.

Bursovali do večera

Bursovnícky sprievod sa vydal obveseliť Štiavničkárov približne hodinu pred poludním. Svoju púť ukončil opäť večer v kultúrnom dome, kde pokračovala ľudová veselica. „Gazdiné nám dali do kasičky peniaze a gazdu sme ponúkli pálenkou. Okrem toho nás aj pohostili napríklad šiškami, klobáskou, chlebíčkami,“ podotkol bursovnícky richtár.

Zvyky udržiavajú mladí

Fašiangové zvyky mali v minulosti pod palcom regrúti. „Pred asi 20 rokmi sme bursu začali robievať s hasičmi a mládež si to zobrala za svoje. Chodí sa po dedine, hrá sa hudba a bursovníci zájdu do každého domu a pozývajú na večernú zábavu. Vstup na ľudovú veselicu je zadarmo. Po dedine sa zbierajú vajíčka, slaninka, klobáska. V polovici zábavy sa urobí prestávka, kde sa všetci najedia z praženice, ktorú pripravili zo vyzbieraných surovín,“ hovorí o priebehu starosta Štiavničky Ladislav Zvara. Doplnil, že súčasťou fašiangov bývali aj zabíjačky. Teraz túto tradíciu obnovili a robia tradičné bravčové hody. Už 25. ročník bude 15. februára o 20:00 hod. v kultúrnom dome.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia