Štrajk paralyzoval dopravu v meste

Štrajk paralyzoval dopravu v meste

RedakciaAktuality9.1.2020

Autodopravcovia k tomuto riešeniu situácie dospeli hlavne kvôli dlhodobo sa zvyšujúcemu daňovému zaťaženiu a odhaleniam Najvyššieho kontrolného úradu o nehospodárnom výbere mýta.

V prípade, že sa vo štvrtok nedohodnú s vedením ministerstva financií, štrajk bude pokračovať v Ružomberku až do 18-tej hodiny. Smer na Liptovský Mikuláš je úplne neprejazdný. Vodičov smerujúcich do Liptovského Mikuláša policajti na križovatke pred budovou Mondi SCP odkláňajú na smer Banská Bystrica a v smere z Banskej Bystrice na Žilinu, Dolný Kubín.

Martin Slančík prežil aj štrajky vo Francúzsku.

„Štrajk realizujeme kultivovane. Aby sme mali situáciu pod kontrolou, nie je tu veľa kamiónov. Stačí nám desať-pätnásť vozov, na bode kde štrajkujeme,“ povedal Vladimír Sopúch z Únie dopravcov Slovenska.

Myšlienku protestu podporil aj vodič kamiónu, Ján Šebest. „Cesty na Slovensku sú v katastrofálnom stave. Chodíme po celom svete, ale tu je to neúnosné. Stojím za tým, aby mýto putovalo tam, kde má, na cesty.“

V štrajku uviazli viacerí kamionisti, ktorí sa bezprostredne neplánovali do avizovanej akcie zapojiť. S požiadavkami autodopravcov súhlasia. Podobnú situáciu zažil vo Francúzsku kamionista Martin Slančík: „Bol som tam svedkom niekoľkých štrajkov. V krajine sa odstavia všetky kamióny a nepustí sa nikto, pokiaľ im vláda nesplní požiadavky. Vo francúzskom štrajku som stál tri dni.“

Aj napriek protestu je situácia v meste pokojná, štrajkujúci umožňujú prejazd záchranným zložkám. „Mesto sa ťažko pripraví na štrajk, pretože má obmedzené možnosti. V tejto súvislosti sme upozornili vodičov na využívanie alternatívnych trás,“ podotkol primátor mesta, Igor Čombor.

V súčasnosti blokujú kamionisti cesty aj na Orave a pri Košiciach. Polícia odporúča vodičom, aby sa Ružomberku úplne vyhli. „Chceme požiadať obyvateľov Slovenska, aby nás pochopili. Nie sme pripravení na kompromis a chceme to dobojovať do konca. Tentokrát neodídeme!“ razantne dodal Sopúch.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia