Bohato ilustrovaná výstava prináša doteraz neznáme fotografie a dokumenty. Ako priblížila jej autorka, slovenská historička Emília Hrabovec, predstavuje osobitný pápežov vzťah k Slovensku a Slovákom, ako aj pápežovo úsilie pomôcť Slovensku v rokoch komunizmu.
Návštevníci výstavy môžu prostredníctvom vystavených dokumentov a záberov spoznať spoluprácu Jána Pavla II. so slovenským exilom, úctu k cyrilo-metodskému dedičstvu, morálnu podporu, ktorú poskytol Slovensku v rokoch budovania vlastnej štátnosti. Pripomenú si aj tri pastoračné cesty na Slovensko a pamiatky, ktoré dnes na Slovensku zhmotňujú úctu k Jánovi Pavlovi II.
V časti, ktorá predstavuje spoluprácu Jána Pavla II. so slovenským exilom, je aj fotografia, na ktorej autor zvečnil biskupskú vysviacku Jozefa Tomku v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne 15. septembra 1979. "Arcibiskupa Tomku osobne vysvätil pápež Ján Pavol II. Pri tejto príležitosti sa zišli Slováci z celého sveta, nie však zo Slovenska, odkiaľ okrem štyroch najbližších príbuzných nesmel prísť nikto," vysvetlila profesorka E. Hrabovec. Jedna z fotografií dokumentuje aj slovenského operného speváka žijúceho v Ríme Ladislava Pudiša na súkromnej audiencii u pápeža Jána Pavla II: "Majster Pudiš popri opernom speve dlhé roky hudobne stvárňoval aj liturgické slávnosti a spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom."
Medzi vystavenými fotografiami nechýba záber, ktorý zachytáva historický pápežov bozk slovenskej zeme po pristátí na vajnorskom letisku v Bratislave 22. apríla 1990. "Týmto gestom, vyhradeným suverénnym štátom, Ján Pavol II. vyjadril úctu k slovenskému národu a jeho právu na štátnu i duchovnú nezávislosť," podčiarkla autorka výstavy.
Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia