Časť životného príbeh pátra Pavla Horského, rímskotolíckeho kňaza a jezuitu bola napísaná v horskej osade Vlkolínec. Bol súčasťou jeho duchovného života.
Tohto roku si pripomíname sté výročie jeho narodenia. Jeho kroky neraz z Vlkolínca viedli aj k Vlčej skale, kde sa nachádza jezuitská zotavovňa. Bola postavená v roku 1935. Od roku 1936 až do násilnej likvidácie reholí na Slovensku v roku 1950, sa tu každoročne v prvú augustovú nedeľu púť. Táto tradícia bola obnovená v roku 1995, kedy bola kaplnka aj celý areál vrátený jezuitom.
Ak v týchto dňoch zavítate do priestorov jezuitského areáluv Trlenskej doline, tak vo veľkej prekrytej čiastočne otvorenej besiedke je inštalovaná fotografická výstava, ktorá rozpráva o životných údeloch P. Horského. Jeho životný osud môžeme sledovať na vyše sto historických fotografiách.
Veľká časť z nich ho zachytáva na pri výkone jeho kňazského povolania. Samozrejme, že to je spojené práve s jeho rodiskom. Vidímena nich pátra medzi svojimi rodákmi – veriacimi. Časť fotografií približuje jeho kňazskú službu a jeho pôsobenie medzi jezuitmi.
P. Horský sa narodil 15. januára 1924 vo Vlkolínci. Jeho otec Imrich Anslo bol horárom, počas prvej svetovej vojny prišiel o svoju rodinu, manželka aj syn zomreli na infekčné ochorenie. V roku 1922 sa oženil s Emíliou Kupčovou z Vlkolínca. Z manželstva sa narodil syn Pavol. Základnú školu a gymnázium absolvoval v Ružomberku.
„Bol výborným žiakom, muzikantom i športovcom. Počas štúdia na gymnáziu si zmenil priezvisko Anslo na Horský. Po maturite vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Ružomberku spolu s Tomášom Munkom. Študoval v Brne a po Barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950, sa dostal do centralizačného kláštora v Podolínci,“ informoval Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Ružomberok. Doplnil, že počas komunistického režimu bol pre svoju vieru prenasledovaný a desať rokov strávil vo väzení. Po prepustení sa vrátil do Vlkolínca. Pracoval v opravovni rádií a neskôr dostal povolenie vykonávať kňazskú službu pre miestnych obyvateľov. Títo tohto roku zriadili tam pamätnú izbu, ktorá vypovedá o života a diele P. Horského.
P. Horský zomrel 29. októbra 1995, pochovaný je v Ružomberku.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia