Stromy v školskej záhrade omladli

Stromy v školskej záhrade omladli

RedakciaAktuality18.4.2023

Ich správnym rezom usmerňujeme rodivosť jednotlivých odrôd . Režeme ich tak, aby sme mali rodivé stromy každým rokom anerežeme len skrátením jednoročných výhonov, čím docielime len rez do dreva a nie na úrodu. Záhradkári v Ružomberskom okrese každoročne organizujú vzdelávanie svojich členov, učia ich ako správne robiť výchovné a zmladzovacie rezy drevín. Svoje vedomosti si potom môžu overiť v okresnej súťaži. Tohto roku sa uskutočnil 15. apríla v sade materskej školy v Liskovej jejdvanásty ročník. Zúčastnilo sa osem súťažiacich záhradkárov z celého okresu. Ich výsledky zhodnotila trojčlenná komisia.

Predseda Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov (OV -SZZ) v Ružomberku Jozef Bašáry pred odštartovaním súťaže oboznámil pretekárov s podmienkami súťaže. Za orezaný strom mohli získať maximálne 30 bodov, po desať od každého rozhodcu. Úlohou pretekárov bolo urobiť na stromoch zmladzovací rez. Totiž stromy boli pred niekoľkými rokmi už orezávané, ale po tom sa o ne nikto nestaral. Výrazne zhustli a niektoré konáre sa nakláňali k zemi a mohli ohroziť deti, ktoré sa hrávajú v sade. Súťažiaci si vyžrebovali stromy a medzi nimi boli jablone a slivky. Pôvodne na ich rez mali jednu hodinu, ale preto, že stromy mali hustú a neudržiavanú korunu, tak to na ich rez nestačilo. Organizátori potom predĺžili čas o 30 minút.

Na treťom mieste sa s počtom bodov 25 umiestnil Ján Čavajdaz Ľubochne, druhý bol Marek Kohút z Likavky, ktorý získal 28 bodov. Zlatú priečku obsadil s 29 bodmi Vladimír Likavec, ktorý svoj výkon zhodnotil nasledovne: „ Ja som tu bol asi pred piatimi rokmi, ale vtedy som mal iný strom. Teraz som nemal veľmi ťažký stromček. Už som sa viackrát zúčastnil súťaží napríklad v Likavke, Liptovskej Osade, kde som získal cenné skúsenosti. Okrem toho chodím strihať stromy aj kamarátom. Aj ja mám svoju záhradku v záhradkárskej osade v Lúčkach.“

„V našej obci sme zorganizovali okresnú súťaž v reze ovocných stromov viac razy, bola aj vo farskom sade. Teraz sme ju znovu uskutočnili v záhrade materskej školy. Naša organizácia má takmer 40 členov. Som rád, že k nám prichádzajú aj mladí členovia,“ uviedol predseda miestnej organizácia SZZ v Liskovej Marian Martinkovič.

S kvalitou práce súťažiacich bol spokojný aj J. Bašáry, ktorý okrem iného povedal: „My sa snažíme priblížiť činnosť našej organizácie aj deťom. V areály Základnej školy na Sládkovičovej ulici v Ružomberku vysadíme ešte tento mesiac ovocnú aleju. V máji pripravujeme stretnutie záhradkárov na Vlkolínci v našom sade ovocných stromov.“

Text afoto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia