Študenti sa zamerali na Fullov život, v galérii vytvorili jedinečnú výstavu

Študenti sa zamerali na Fullov život, v galérii vytvorili jedinečnú výstavu

RedakciaAktuality14.11.2019
Fotografia Natálie Dominikovej

V Galérii Ľudovíta Fullu tentokrát prezentujú svoju tvorbu študenti Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Výstava Zaostrené na detail je súčasťou cyklu Viac Fullu. Pozrieť si ju môžete do 1. decembra 2019. Prekvapením je, že súčasťou fotografií nie je samotný umelec.

„Nesústredili sme sa na samotného umelca a jeho tvorbu, ale výstavou mapujeme a interpretujeme kvality, zaujímavosti, celok i detail, exteriér aj interiér výnimočnej architektúry zo šesťdesiatych rokov,“ hovorí kurátorka výstavy Zuzana Gažíková.

Výstava ako prvá na Slovensku vznikala ako špecializovaný galerijný objekt. Aj aktuálna zrekonštruovaná budova Galérie Ľudovíta Fullu je od roku 2012 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a rovnako je jedna z prvých svojho druhu, podobne ako spomínaná výstava. Podľa kurátorky je zaujímavý nielen odvážny architektonický koncept, ale aj viaceré interiérové riešenia a detaily, ktoré sa stali napokon aj objektom výstavy.

Výstava z dvoch ateliérov

Výstava sa skladá z fotografií študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave z ateliéru Jany Hojstričovej a ateliéru Juraja Blaška. „Počas krátkej rezidencie sa vo svojich dielach, okrem architektonických detailov, snažili postihnúť aj genius loci miesta, kde žil a tvoril samotný Ľudovít Fulla,“ približuje kurátorka.

Výstavu vytvorili špeciálne pre umelcovu galériu

Študenti hľadali a zachytávali umelcovu stopu v interiéri jeho súkromných priestorov, ktoré dopĺňali nábytok, dekoratívne i osobné predmety, a tým dotvárali miesto a odzrkadľovali každodennú súčasť jeho života. „V nekompromisnom a sentimentom nezaťaženom objektíve fotoaparátov mladých autorov sa neidealizovaným pohľadom premietli aj súčasné kvality priestorov, určených pre vystavovanie majstrových diel a uchovávanie jeho umeleckého odkazu,“ dodala Zuzana Gažíková. Výstavu vytvorili špeciálne pre galériu, kde je aj nainštalovaná. Niektoré fotografie sa nachádzajú aj v galerijnom časopise, kde sú okrem výberu fotografií zaznamenané aj úvahy autorov - študentov.

Výstavu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia